piątek, 18 października 2024 12:26

Cuprum Stilon wygrał po tie break'u w Nysie!

Cuprum Stilon Gorzów wygrał w Nysie z PSG Stalą 2:3 (25:19,14:25,25:22,23:25,13:15). Jest to pierwsze wyjazdowe zwycięstwo niebiesko-białych w Pluslidze.

Autor: Karol Korniak

Źródło: Facebook / Stilon Gorzów

Niedzielny mecz Cuprum Stilonu w Nysie z miejscową PSG Stalą był pierwszym przystankiem niebiesko-białych w wyprawie do województwa opolskiego. Tak się bowiem ułożył kalendarz Plusligi, że dwa dni po potyczce ze Stalą Stilonowcy zagoszczą w Kędzierzynie-Koźlu, by o ligowe punkty zmierzyć się z ZAKSĄ
Pojedynek w Nysie zapowiadał się jako spotkanie dobrze poczynających sobie do tej pory gorzowian z szukającymi formy gospodarzami. Stalowcy do tej pory rozegrali tylko trzy mecze w sezonie, z czego tylko starcie w Katowicach z GKS-em potoczyło się po myśli nysan – 0:3 (17:25,23:25,17:25). Kolejne dwa spotkania zakończyły się porażkami Stali – w Warszawie z Projektem 3:1 i Olsztynie z Indykpol AZS-em 3:0. Wszystkie te starcia zespół z województwa opolskiego rozgrywał jednak na wyjeździe, co oczywiście związane było z sytuacją powodziową, która miała miejsce w tamtych rejonach w połowie września. Tak więc dopiero meczem ze Stilonem Stal Nysa na dobre rozpoczynała kampanię 2024/25

Po zmianie stron boiska odmieniła się także gra obu drużyn. Gospodarze przestali blokować, a Stilon złapał wiatru w żagle. Od pierwszych piłek drugiego seta gorzowianie nadali ton rozgrywce i szybko zaczęli zyskiwać przewagę. Duża w tym zasługa Roberta Tahta, który seriami zdobywał kolejne oczka. Na odpowiednie tory weszli także Kamil Kwasowski i Chizoba Neves Atu, a Seweryn Lipiński zdobywał zaskakujące punkty po asach serwisowych. Z tak grającymi zawodnikami wynik dla niebiesko-białych sam się budował. Ostatecznie gorzowianie doprowadzili do wyrównania w meczu, ponieważ w drugim secie rozbili Stalowców 14:25.

Czwarty set był zaciętą batalią trwającą dobre pół godziny. Żadna z ekip nie potrafiła zbudować większej przewagi punktowej i wynik wciąż balansował na granicy remisu. W tej partii na swoje najwyższe obroty wszedł Chizoba i to właśnie na nim swoją grę oparł Stilon. Brazylijczyk punktował z gry i po zagrywkach, a dzięki temu goście wciąż pozostawali w grze o tie break. W drugiej części seta do ofensywnych poczynań Stilonu dołączyli Taht i Lipiński, co dało gorzowianom piłkę setową przy stanie 22:24. Z pierwszej zagrywki gospodarze jeszcze się wybronili, ale kolejną akcję skutecznie zakończył Lipiński, czym doprowadził do piątej partii.

Tie break to zawsze bardzo nerwowa sytuacja, ale w niedzielny wieczór w hali w Nysie odbył się prawdziwy thriller. Lepiej tę część meczu rozpoczęli gospodarze, ale nie zrobiło to wrażenia na gorzowianach. Stilonowcy wciąż byli bardzo skuteczni na zagrywce i przez cały mecz zanotowali aż piętnaście asów serwisowych. W finalnym secie uczynili to Chizoba, Lipiński i Vuk Todorović. Nakręciło to niebiesko-białych, którzy w ten sposób przejęli inicjatywę. Końcówka to kontrola sytuacji i końcowy punkt Kwasowskiego na 13:15 i ostateczne zwycięstwo Stilonu w Nysie.