sobota, 28 września 2024 19:28

Ważne zwycięstwo Stilonu na wyjeździe

CFB Stilon wygrał w Katowicach z Podlesianką 1:2(0:1), a AstroEnergy Warta przegrała w Gorzowie z rezerwami Miedzi Legnica 1:2(0:1). Ten drugi wynik zepchnął gorzowski zespół z ligowego podium.

Autor: Karol Korniak

Źródło: Facebook / Stilon Gorzów

Piątkowa wyprawa CFB Stilonu do Katowic była wyjazdem w nieznane. Po pierwsze, niebiesko-biali jechali na teren beniaminka Betclic III ligi, czyli Podlesianki, z którą to Stilon do tej pory nie miał okazji mierzyć się na boisku. Po drugie zaś, Stilonowcy nie osiągają w tym sezonie zadowalających wyników i ich dyspozycja z tygodnia na tydzień wydaje się być zagadką nawet dla samych piłkarzy. Przed meczem w Katowicach podopieczni trenera Łukasza Maliszewskiego zajmowali czwarte miejsce od końca, a to na chwilę obecną oznaczałoby spadek do IV ligi. Ugranie punktów na terenie beniaminka wydawało się więc koniecznością.

Początek potyczki był wyrównany, ale już po kwadransie taki stan rzeczy uległ zmianie. W 17. minucie bowiem gorzowianie zdołali trafić do bramki Podlesianki. Konkretnie uczynił to Emil Drozdowicz, który strzałem głową na gola zamienił wyśmienite dośrodkowanie z prawego skrzydła. Gospodarze próbowali w jakikolwiek sposób odpowiedzieć, ale jedyne na co było stać Podlesiankę to minimalnie niecelny strzał Łukasza Grzeszczyka.
Po zmianie stron katowiczanie odważniej podeszli do swoich ofensywnych obowiązków. Bliski wyrównania był Daniel Paszek, ale jego próba poszybowała wysoko nad poprzeczką bramki Szymona Czajora. Miejscowi zaczęli atakować coraz odważniej i w końcu dopięli swego. W 66. minucie Paszek zachował się już znakomicie, gdyż, po otrzymaniu piłki przed polem karnym i ładnym dryblingu, precyzyjnym strzałem umieścił piłkę w samym okienku bramki Czajora. Gospodarzom remis nie wystarczył i wciąż zaciekle atakowali, przez co gorzowska defensywa była mocno zajęta. Podlesianka w tym czasie obiła słupek, a Czajor kilkukrotnie skutecznie odbijał strzały miejscowych. W końcówce meczu niebiesko-biali ofiarną obronę przekuli w efektywny atak. W ostatniej akcji spotkania Stilon wznawiał grę rzutem z autu w pobliżu pola karnego katowiczan. Daleko wrzucona piłka znalazła się w polu bramkowym gospodarzy, gdzie najprzytomniej zachował się Damian Grudnik, który sprytnym strzałem głową wpakował piłkę do siatki. Po chwili sędzia zakończył zawody, a Stilon mógł się cieszyć z dobrze wykonanej pracy. Trzy punkty w Katowicach dodały z pewnością tlenu drużynie trenera Maliszewskiego. Kolejne spotkanie niebiesko-biali rozegrają już we wtorek, kiedy to odrobią zaległości we Wrocławiu.

Ostatnie dwie kolejki ligowe przyniosły pierwsze porażki w sezonie AstroEnergy Warcie. Przedtem Warciarze zaskakiwali całą ligę i regularnie zbierali punkty. Taka dyspozycja dała bordowo-granatowym nawet chwilowe liderowanie całej stawce. Ten bezbłędny okres jednak się skończył i przed sobotnim meczem z rezerwami Miedzi Legnica Warta była już druga w tabeli. Pojedynek z drużyną z Dolnego Śląska zapowiadał się jako hit kolejki, ponieważ legniczanie zajmowali lokatę tuż za Warciarzami.

Drugą połowę goście z Legnicy zaczęli w najlepszy możliwy dla siebie sposób. Cztery minuty po wznowieniu gry Szymon Skrzypczak otrzymał podanie i nie zastanawiając się długo uderzył piłkę bez przyjęcia wprost do siatki bramki Warciarzy. Futbol jest przewrotny, ponieważ kilka chwil wcześniej gospodarze mogli doprowadzić do remisu, ale uderzenie Karola Gardzielewicza obiło jedynie słupek Miedzi. Utrata drugiej bramki nie podłamała bordowo-granatowych. Gospodarze próbowali przejąć inicjatywę ofensywną i w jakikolwiek sposób zagrozić rywalowi. Wreszcie, na 20 minut przed końcem meczu, Warciarze zdołali złapać kontakt. Rzut wolny sprzed pola karnego na gola zamienił Adrian Skrzyniak, czym wlał w serce drużyny nadzieję na dobry rezultat. Ostatnie minuty meczu rozgrywane były w rzęsiście padającym deszczu, a to nie było sprzymierzeńcem w konstruowaniu akcji zaczepnych.  Ostatecznie wynik nie uległ już zmianie, co zepchnęło Wartę z ligowego podium. Za tydzień bordowo-granatowi zagrają w Zielonej Górze z Lechią.