Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 2 stycznia 2025 16:37

Kwalifikacja wojskowa 2025. Kogo i kiedy wezwie armia?

W 2025 roku przed powiatowymi komisjami lekarskimi stanie około 230 tys. osób.

Proces kwalifikacji wojskowej rozpocznie się 3 lutego i potrwa do 30 kwietnia. Pracować będzie około 391 komisji lekarskich, przyjmujących do 35 osób dziennie, z jednoczesnym działaniem 2–3 komisji na obszarze administrowanym przez jedno wojskowe centrum rekrutacji.

Na komisję, marsz!

Do stawiennictwa zobowiązani są głównie mężczyźni urodzeni w 2006 roku, tzw. rocznik podstawowy. Oprócz nich wezwani zostaną:

  • Mężczyźni w wieku 20–24 lat, którzy dotąd nie dopełnili obowiązku kwalifikacji wojskowej.

  • Osoby uznane w latach 2023 i 2024 za czasowo niezdolne do służby wojskowej (kategorie B6–B24), jeśli ich okres niezdolności kończy się przed zakończeniem kwalifikacji w 2025 roku.

  • Kobiety z lat 1998–2006 posiadające kwalifikacje przydatne w wojsku lub kończące naukę w zawodach wskazanych w przepisach MON.

  • Ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat, oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej, które nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności.

Zdolny albo niezdolny

Głównym celem kwalifikacji jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności obywateli do pełnienia służby wojskowej. 

W trakcie badania osoby poddawane są ocenie lekarskiej i przypisywane do jednej z kategorii zdolności: A (zdolni do służby), D (niezdolni do służby wojskowej w czasie pokoju) lub E (trwale niezdolni). 

  • Wszelkie próby uchylania się od kwalifikacji są ścigane prawnie i mogą skutkować karami finansowymi lub administracyjnymi.

  • Podawanie fałszywych informacji zdrowotnych również może poskutkować odpowiedzialnością karną.

Osoby usiłujące uporczywie uchylić od kwalifikacji wojskowej mogą zostać doprowadzone przez policję.

Dziękujemy że jesteś z nami


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama