czwartek, 19 września 2024 03:23

Plusliga w Gorzowie zaczyna się od zwycięstwa!

Curpum Stilon Gorzów zwyciężył na otwarcie Plusligi z Treflem Gdańsk 3:2(19:25,25:19,21:25,24:22,15:13). Było to bardzo udane święto siatkówki w Arenie Gorzów.

Autor: Łukasz Kluczyński

Źródło: Facebook / Cuprum Stilon Gorzów

Nastał długo wyczekiwany w Gorzowie dzień. Po 21 latach przerwy siatkówka na najwyższym poziomie wróciła do Grodu nad Wartą. Ostatni mecz na tym szczeblu rozgrywkowym kibice w naszym mieście obejrzeli 17 kwietnia 2003 roku. Było to smutne pożegnanie z Plusligą ówczesnego GTPS, ponieważ w hali przy ulicy Czereśniowej gorzowianie przegrali NKS NTO Nysa 0:3 i spadli do niższej ligi.
W sobotę czas oczekiwania dobiegł końca, ponieważ w Arenie Gorzów swój premierowy mecz na najwyższym szczeblu siatkarskiej Polski rozegrał Cuprum Stilon. Pierwszym rywalem niebiesko-białych był Trefl Gdańsk, z którym to podopieczni trenera Andrzeja Kowala mierzyli się przed kilkoma tygodniami. Oba zespoły spotkały się bowiem w meczu o 3. miejsce w turnieju rozgrywanym w Andrychowie, a górą w tym starciu byli gorzowianie po tie-break’u
Teraz jednak gra zaczęła się toczyć o zupełnie inną stawkę.

Drugi set początkowo był bardzo podobny do poprzedniego. Trefl momentalnie objął prowadzenie 0:3 i przez chwilę pilnował tej bezpiecznej różnicy. Tym razem jednak gospodarze szybko otrząsnęli się i zaczęli odrabiać straty. Dobrze zwłaszcza zaczął pracować blok Stilonu, który znalazł sposób na Jarosza. Do punktów Chizoby swoje oczka zaczęli dokładać Kamil Kwasowski i Mathijs Desmet, a to przełożyło się na odrobienie strat i wyjście na prowadzenie przez gorzowian. W drugiej części seta Stilon zaczął zyskiwać na przewadze. W końcu siatkarze trenera Kowala doprowadzili do piłki setowej przy stanie 24:18. Pierwszą zagrywkę zdołali obronić jeszcze gdańszczanie, ale już w następnej akcji Lipiński wbił gwóźdź tuż przy siatce i gospodarze wygrali 25:19.

Trzecia partia to była od początku walka punkt za punkt. W zespole gości skuteczność utracił Jarosz, ale w jego dotychczasową rolę wcielili się Jakub Czerwiński i Orczyk. Po stronie Stilonu wciąż brylował Chizoba, który zdobywał punkty z każdej pozycji. Wyrównana gra toczyła się do stanu 13:13, gdyż następnie goście zaczęli dystansować niebiesko-białych. Duża w tym zasługa ponownego wejścia na mocne obroty Jarosza. Wiele wskazywało, że drużyna z Trójmiasta pewnie zmierza w kierunku drugiego wygranego seta, ale miejscowi nie chcieli oddać go bez walki. Wielkie minuty na parkiecie miał wówczas Kwasowski, a dzięki temu Stilon ponownie zbliżył się na jeden punkt do Trefla. W końcówce nerwy na wodzy utrzymali jednak goście, którzy wygrali partię 21:25.

Decydująca partia rozgrywana była od początku na zasadzie wymiany punktów. Żadna z drużyn nie mogła wejść na poprawne obroty. Dopiero ważne oczko, po skutecznym bloku, zdobył Marcin Kania, co dało gospodarzom wynik 6:4. Chwilowa przewaga gospodarzy ponownie wróciła do stanu remisowego - 9:9. Ostatnia partia była bardzo szarpana, ponieważ obie drużyny często brały wideoweryfikację, a przez to gra straciła na płynności. Dodatkowo zawodnicy byli już wyraźnie zmęczeni prawie trzygodzinnym starciem na parkiecie. W samej końcówce siódmym zawodnikiem gospodarzy była publiczność, która ostatnie piłki oglądała na stojąco i z głośnym dopingiem na ustach. Zacięta końcówka doprowadziła do piłki meczowej dla Stilonu przy stanie 14:13. Na kluczową zagrywkę trener Kowal wprowadził Adama Lorenca, a ten odpłacił się szkoleniowcowi w najlepszy możliwy sposób, gdyż posłał asa serwisowego!
Pierwszy mecz w Pluslidze Cuprum Stilon wygrał po dramatycznym meczu z Treflem Gdańsk 3:2. Za tydzień niebiesko biali pojadą do Bełchatowa na mecz ze Skrą