Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 września 2024 20:32
Reklama

Niezjawianie się na wizytach lekarskich: Czy opłaty są rozwiązaniem dla pacjentów i lekarzy?

W dzisiejszych czasach, gdy dostęp do specjalisty wymaga czasochłonnego oczekiwania, problem nieodpowiedzialnego postępowania pacjentów staje się coraz bardziej widoczny.
Niezjawianie się na wizytach lekarskich: Czy opłaty są rozwiązaniem dla pacjentów i lekarzy?

Umawianie się na wizyty, a następnie niepojawianie się na nich bez wcześniejszego odwołania, wpływa nie tylko na funkcjonowanie placówek medycznych, ale także na samych pacjentów, którzy z prawdziwą potrzebą oczekują pomocy. 

Szpitale, przychodnie i Narodowy Fundusz Zdrowia nieustannie apelują do pacjentów, by odpowiedzialnie podchodzili do rezerwacji wizyt. Niestety, nieodwołane wizyty generują straty finansowe i utrudniają efektywną pracę systemu opieki zdrowotnej.

Wystarczy, że powiadomisz rejestrację placówki o odwołaniu wizyty. Nie musisz tłumaczyć powodów. Jak to zrobić? Zadzwoń na rejestrację lub skorzystaj z innych dostępnych sposobów, takich jak inny numer telefonu, adres e-mail, aplikacja internetowa, przypomina pacjentom pacjent.gov.pl.

Niezjawianie się na wizytach powoduje realne konsekwencje dla tych, którzy faktycznie potrzebują natychmiastowej pomocy. Dlaczego więc odwołanie wizyty jest tak ważne?

  • Lekarz, zamiast czekać na nieobecnego pacjenta, może przyjąć innego, skracając czas oczekiwania dla wszystkich.
  • Placówka może działać płynniej i efektywniej, co wpływa na ogólny czas oczekiwania na wizyty.
  • System opieki zdrowotnej zaoszczędza koszty, gdyż nieodwoływanie wizyt jest globalnym problemem w opiece zdrowotnej.

Zobacz też: 

Na portalu społecznościowym zapytaliśmy czytelników o zdanie na temat możliwości nałożenia opłaty za niestawienie się u lekarza (NFZ) na ustaloną wizytę. Komentarze były jednomyślne - większość popierała pomysł wprowadzenia takiej opłaty.

Jednak pojawił się także inny punkt widzenia. Czy lekarze również powinni ponosić konsekwencje za przekładanie umówionych wizyt?

To działa w dwie strony. Nikt, kto czeka do specjalisty kilka miesięcy, zazwyczaj nie pilnuje terminu. No chyba, że umrze do tego czasu - zauważyła Barbara.

Opinie były podzielone. Niektórzy uważali, że opłata za nieobecność powinna dotyczyć zarówno pacjentów, jak i lekarzy.

Niektóre komentarze podkreślały, że odwołanie wizyty jest łatwe w dzisiejszych czasach i powinno być standardową praktyką. Marzena podzieliła się swoim doświadczeniem:

Ostatnio miałam umówioną wizytę, niestety danego dnia nie mogłam przyjść i próbowałam dzwonić, aby tę wizytę przełożyć. Niestety, nie udało mi się dodzwonić. Teraz muszę iść z powrotem po skierowanie i znów czekać około 4-5 miesięcy na wizytę u kardiologa. Więc gdybym miała płacić, że się nie wstawiłam, to bardzo bym się o to kłóciła. 

W kontekście opłat za nieobecności warto zastanowić się, czy taki system może wspomóc odpowiedzialne korzystanie z usług medycznych przez pacjentów i jednocześnie wpłynąć na efektywność pracy całego systemu opieki zdrowotnej.

Dziękujemy, że jesteś z nami!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama