Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 15:26
Reklama

Kończy się rok, kończą się przepisy. Jedni stracą zniżkę, inni zasiłek

31 grudnia 2023 oznacza koniec jednej ze zniżek na przejazdy PKP i specjalnego zasiłku opiekuńczego. Od stycznia 2024 r. oba przepisy tracą moc.
Kończy się rok, kończą się przepisy. Jedni stracą zniżkę, inni zasiłek

Autor: iStock

Dawcy krwi przez 3 lata korzystali ze specjalnej zniżki na bilety uprawniające do podróżowania koleją.

Pozostanie wyraz wdzięczności bez zasilania

33-procentowa ulga na przejazdy pociągami została wprowadzona ustawą covidową na początku 2021 r. Przysługiwały osobom, które przynajmniej 3 razy oddały krew i posiadały zaświadczenie, które to potwierdzało. 

Był to – jak uzasadniał ustawodawca – wyraz wdzięczności dla krwiodawców, którzy w ten sposób pomagają w ratowaniu życia i zdrowia innych.

1 lipca 2023 r. stan zagrożenia epidemicznego został zniesiony. Z automatu ustało także wydawanie zaświadczeń uprawniających do skorzystania ze zniżki.

Z jednym wyjątkiem. Jeśli ktoś uzyskał takie zaświadczenia pod koniec czerwca 2023 r., mógł podróżować ze zniżką do końca tego roku. A to oznacza, że od nowego roku krwiodawcy – jeśli nie mają innych uprawnień – będą już musieli kupować na pociąg bilet normalny.

Zobacz też: 

Koniec zasiłku, ale z wyjątkami

Z odchodzącym 2023 r. znika także specjalny zasiłek opiekuńczy. Wynosił on 620 zł i był wypłacany co miesiąc przez budżet państwa.

1 stycznia 2024 r. decyzją ustawodawcy zostanie uchylony. Zastąpi go świadczenie wspierające, które również będzie wypłacane z kasy państwa. 

Są jednak – jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” – wyjątki od tej zasady. Otóż na podstawie przepisów przejściowych zasiłek będzie jeszcze przyznawany po 31 grudnia 2023, ale w tylko w uzasadnionych przypadkach. Chodzi o prawa nabyte.

Co to znaczy? 

Że osoby, które nabędą do niego prawo do końca tego roku, będą mogły je zachować również po 1 stycznia 2024 r. 

Dodatkowo specjalny zasiłek opiekuńczy jest przyznawany na okres zasiłkowy, który trwa od 1 listopada do 30 października następnego roku. Decyzje o przyznaniu zasiłku od 1 listopada 2023 będą zatem wygasały 30 października 2024 r

Opiekun będzie mógł odnowić uprawnienie do zasiłku, jeśli złoży wniosek w ciągu 3 miesięcy.

Zobacz też: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama