Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 30 listopada 2024 17:26
Reklama

Nowoczesny Zakład Mikrobiologii w gorzowskim szpitalu. Innowacyjna diagnostyka dla zdrowia pacjentów

W zeszłym roku Zakład Mikrobiologii w Gorzowie przeprowadził imponującą liczbę 37 319 badań, stając się kluczowym ogniwem diagnostycznym nie tylko dla lokalnego szpitala, ale także dla placówek leczniczych w Kostrzynie, Dębnie i Barlinku.
Nowoczesny Zakład Mikrobiologii w gorzowskim szpitalu. Innowacyjna diagnostyka dla zdrowia pacjentów

Źródło: Facebook / Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie

Warto zauważyć, że zakres tych badań obejmował różnorodne obszary medycyny, dzięki czemu możliwe było zidentyfikowanie potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów oraz skuteczne leczenie pacjentów.

Najnowocześniejsza aparatura, w tym Phoenix M-50 do automatycznej identyfikacji i lekooporności drobnoustrojów, spektrometr masowy umożliwiający identyfikację w zaledwie 15-20 minut, oraz inne zaawansowane urządzenia, takie jak Bactec Fx i Bactec Fx-40, Amplex, Biofire czy automatyczny system do barwienia preparatów, tworzą solidną bazę technologiczną tego zakładu.

Zobacz także: 

Niezwykle ważnym elementem są jednak ludzie - zespół ekspertek, w tym specjalistki mikrobiologii lekarskiej, biotechnologowie i diagnostki laboratoryjne. Kierująca zakładem, Agnieszka Łuś, specjalista mikrobiologii medycznej, podkreśla, że ich codzienna praca koncentruje się na diagnostyce drobnoustrojów potencjalnie szkodliwych dla zdrowia ludzkiego. Mikrobiologia, jak tłumaczy Łuś, stanowi jeden z fundamentalnych elementów współczesnego leczenia. Szybkie i precyzyjne rozpoznawanie bakterii czy innych patogenów to kluczowy krok w efektywnym leczeniu, szczególnie jeśli chodzi o skuteczną antybiotykoterapię.

Aktualnie Zakład Mikrobiologii przeprowadza swoje badania na ul. Walczaka, jednak planowane jest przeniesienie go do nowo powstającego Centrum Usług Diagnostycznych na ul. Dekerta. Nowa siedziba będzie wyposażona w pracownie bakteriologii, parazytologii, mykologii, pracownię genetyczną (III stopień bezpieczeństwa biologicznego) oraz pracownię prątka gruźlicy (III stopień bezpieczeństwa biologicznego).

Zobacz też: 

W ramach modernizacji Zakładu Mikrobiologii pojawi się także aparat do automatycznego posiewu próbek mikrobiologicznych WASP, ufundowany przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To nowoczesne wyposażenie znacząco usprawni pracę zakładu, jednocześnie eliminując konieczność transportu materiałów do badań między różnymi lokalizacjami.

Nowy Zakład Mikrobiologii staje się nie tylko miejscem zaawansowanych badań, ale także symbolem innowacyjności i dbałości o najwyższą jakość diagnostyki w obszarze medycyny mikrobiologicznej. Wszystko to w imię skutecznego i bezpiecznego leczenia pacjentów.

Dziękujemy, że jesteś z nami!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama