Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 02:26
Reklama

Złodzieje na gorzowskich ogródkach działkowych

Zima i jesień to czas, kiedy ogrody działkowe stają się celem nieuczciwych jednostek, które coraz śmielej i częściej pojawiają się na gorzowskich działkach.
Złodzieje na gorzowskich ogródkach działkowych

Źródło: Canva

Do naszej redakcji zwrócił się zaniepokojony czytelnik, zauważając narastający problem związany z próbami kradzieży na terenie gorzowskich ogrodów działkowych.

Zjawisko to wydaje się szczególnie palące w okresie jesienno-zimowym, kiedy działkowcy rzadziej odwiedzają swoje ogrody. Jak głosi przysłowie: "Okazja czyni złodzieja", nieobecność właścicieli staje się dogodną okazją dla przestępców.

Nasz czytelnik opowiedział, że na jego działce kręcił się obcy mężczyzna. O tym fakcie poinformował go sąsiad, który zobaczył całą sytuację na kamerach monitoringu. Do takich sytuacji w tym czasie będzie dochodzić coraz częściej. Na działkach zazwyczaj urzędują osoby bezdomne, ale nie tylko. Do podobnych incydentów dochodziło także w ROD Zacisze. Czasem złodzieje demolują altanki w poszukiwaniu czegoś wartościowego, czasem zdarzają się tam także libacje alkoholowe. Niekiedy bezdomni zamieszkują działki, a czasem z powodu mrozów rozpalają ognisko, co może spowodować pożar, a tym samym może dojść do tragedii.

Zobacz też: 

O czym warto pamiętać i jak zabezpieczyć działkę przed włamaniem:

1. Podczas nieobecności, nie pozostawiajmy na działce wartościowych przedmiotów.

2. Pamiętajmy o zamykaniu kłódek i zamków altanek, pomieszczeń na narzędzia oraz okien w budynkach.

3. Warto sfotografować posiadane urządzenia, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne. Urządzenia nieposiadające numerów – trwale oznaczmy np. swoimi inicjałami albo datą urodzenia (dzięki temu, w razie kradzieży lub zagubienia, łatwiej udowodnić, że dany przedmiot jest naszą własnością).

4. Uważajmy na osoby kręcące się bez celu w pobliżu działki. Przyjrzyjmy się im lub zapytajmy, kogo szukają – przezorność może uchronić przed kradzieżą, a spostrzeżenia mogą być przydatne policjantom, gdyby doszło do włamania.

5. Sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących na działkę w sprawie niezbędnej naprawy urządzeń. Nie wpuszczajmy bez uzasadnionych powodów nieznanych sobie osób.

6. Współpracujmy z naszymi działkowymi sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich domek, podejrzane hałasy i obce osoby obecne na terenie ich działki, jeśli nie towarzyszy im nikt ze znanych sąsiadów.

7. Rozważmy zamontowanie dodatkowego zabezpieczenia, np. okiennice, system alarmowy. Warto zamontować czujki zasilane bateriami, które po wykryciu ruchu w zasięgu ich działania, uruchomią oświetlenie lub sygnał dźwiękowy. Ubezpieczmy swój domek na działce, aby w razie nieszczęścia przynajmniej częściowo otrzymać rekompensatę za poniesione straty.

8. O włamaniu niezwłocznie poinformujmy policjantów, dzwoniąc pod numer 112. Nie dotykajmy niczego, nie sprzątajmy, nie przestawiajmy żadnych przedmiotów, żeby nie zatrzeć śladów włamywacza. Jeżeli to możliwe, zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów, które pomogą policjantom w znalezieniu sprawców włamania. 

Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zobacz też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Wku 29.11.2023 11:07
To ci wasi biedni i ukochani bezdomni o ktorych tak dba policja. Ich miejsce jest pod mostem albo w miejscach dla nich przeznaczonych typu jakieś przytuliska i noclegownie. To ci sami ,którzy obsrywaja wasze klatki schodowe,urządzają tam libacje i doskonale się bawią popalając marboro i zagrażają dopalaczem. To sami,którzy przy próbach przegonienia z bloków grożą pobiciem,śmiercią albo spaleniem mieszkania. A co robi policja? Odwiedza ich na melinach z termosem i kanapkami? Żygac się chce. Złodzieje pod troskliwą opieka SM i Policji.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama