Kryzys mieszkaniowy kontra rosnąca presja na posiadanie własnych czterech kątów - obecnie to wiodące w debacie publicznej tematy, którym sprostać muszą nie tylko decydenci na szczeblu krajowym, ale i samorządy. A może one przede wszystkim. O sile napędowej polskiej gospodarki, perspektywach dla rozwoju Gorzowa i roli branży deweloperskiej w budowie nowoczesnej Polski rozmawiali uczestnicy debaty organizowanej przez Telewizję Gorzów i portal gorzowskie.pl.
Stronę samorządową w debacie reprezentowali Jacek Wójcicki, Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz Patryk Broszko, miejski radny z klubu Polska 2050. W spotkaniu udział wzięła również Krystyna Sibińska, posłanka na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. W debacie nie mogło zabraknąć głosu branży deweloperskiej, którą reprezentowała Monika Golec, Dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży firmy Budnex. Spotkanie poprowadził Kamil Lewera.
Gorzów wyróżniony
Dlaczego Gorzów Wielkopolski? To właśnie to miasto zajęło drugie miejsce w rankingu miast, które najsprawniej wydawały decyzje administracyjne, kluczowe w procesie inwestycyjnym, dlatego organizatorzy debaty postanowili sprawdzić czy rozwój miasta idzie we właściwym kierunku. I czy przyznane wyróżnienie było słuszne.
Zestawienie zostało przygotowane przez Polski Związek Firm Deweloperskich – największą organizację branżową, która od ponad dwudziestu lat dba o dynamiczny rozwój branży deweloperskiej i stoi na straży wysokich standardów w budownictwie.
Różne opinie, ale jedno ich łączy
Uczestnicy próbowali zdiagnozować aktualne problemy i wyzwania w zakresie rozwoju polityki mieszkaniowej. Ta bowiem stanowi podstawę rozwoju każdego miasta. Celem organizowanej przez Telewizję Gorzów i gorzowskie.pl debaty była próba odpowiedzi na pytanie czy Gorzów Wielkopolski jest przyjazny inwestowaniu i czy jest dobrym miejscem do życia.
Czym zatem Gorzów ma czym przyciągnąć potencjalnych inwestorów? I jak rozwija się polityka mieszkaniowa?
W polityce mieszkaniowej jest dużo do zrobienia. (…) Z punktu widzenia zarządzania oraz wydawania pozwoleń na budowę to raczej szybko takie wydajemy. Dlatego myślę, że jesteśmy dobry miejscem. Gorzów jest dobrym miejscem do życia – powiedział Jacek Wójcicki, Prezydent Miasta Gorzów Wielkopolski.
Czy z perspektywy parlamentu widać poprawę w polityce mieszkaniowej Gorzowa?
Chwała dla władz miasta Gorzowa, że nie wszedł w program Mieszkanie Plus. Myślę, że Gorzów miał pewne szczęście w momencie, kiedy zostały pozyskane tereny po poligonowe i tam w dużym stopniu rozwinęło się mieszkalnictwo. W ostatnim czasie zauważyłam, że te tereny nam się kurczą – wyjaśniła Krystyna Sibińska, posłanka na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej.
Co sprawia, że Gorzów jest atrakcyjny z punktu widzenia inwestora?
Tereny są atrakcyjne z punktu widzenia mieszkańców. Jeśli miasto jest je w stanie zapewnić, to wtedy deweloperzy mają klientów.(…) Warto porozmawiać o partnerstwie publiczno – prywatnym. Tu jest duże pole do współpracy z miastem – powiedziała Monika Golec, Dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży firmy Budnex.
Na pytanie o rolę branży deweloperskiej w umacnianiu potencjału gospodarczego regionu zapytany został Patryk Broszko.
Rola branży deweloperskiej ma wymiar społeczno – gospodarczy. Wpływa to na demografię, na rynek pracy i na kwestię dochodów do budżetu miasta, ale także kształtuje nam przestrzeń w mieście. Obywatele decydują się na założenie rodziny wtedy, kiedy mają zapewnioną przestrzeń do mieszkania – wskazał radny. Dodał również branża deweloperska to także rozwój zatrudnienia i wpływ dochodów zarówno ze sprzedaży działek miejskich pod budowę osiedli mieszkalnych, jak również wpływ z podatków od osób, które osiedlają się w danym miejscu. – Wpływ sektora budowlanego jest ogromny – podsumował.
Debata w Gorzowie była okazją do wysłuchania opinii różnych stron zaangażowanych w proces tworzenia rynku i regulacji rynku nieruchomości. Wszyscy byli zgodni co do fundamentalnej tezy. Województwo lubuskie dysponuje dużym potencjałem społecznym i gospodarczym, a sam Gorzów to miasto rozwoju, możliwości i wielu wyzwań. Dobrze rozwinięty transport, przyjazne środowisko, wiele miejsc pracy. Wszystko to sprawia, że województwo lubuskie, w tym Gorzów, cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób szukających atrakcyjnego miejsca do życia.
Aby Gorzów wykorzystał swój potencjał musi rozwijać mieszkalnictwo, a do tego potrzebna jest ścisła współpraca. Współpraca angażująca samorządowców, deweloperów oraz parlamentarzystów tworzących przepisy prawa. Tylko w ten sposób można zaspokoić potrzeby mieszkaniowe społeczeństwa.
Debata w formie video dostępna jest TUTAJ
Napisz komentarz
Komentarze