Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 05:41
Reklama

Czy w Gorzowie będzie całodobowa apteka? Miasto rozważa możliwości

Z początkiem roku 2024 weszły w życie nowe przepisy dotyczące pracy aptek, które zmieniają zasady dotyczące nocnych dyżurów. Dotychczas apteki w Gorzowie Wielkopolskim pełniły dyżury nocne, umożliwiając mieszkańcom dostęp do leków przez całą dobę.
Czy w Gorzowie będzie całodobowa apteka? Miasto rozważa możliwości

Jednak zgodnie z nowymi regulacjami, które oparte są na zasadzie dobrowolności, apteki pracują nocą jedynie do godziny 23:00. Taka zmiana wywołała pytania i wątpliwości wśród mieszkańców, którzy obawiają się, że poza godzinami nocnych dyżurów nie będą mieli dostępu do leków.

Nowe prawo wymaga, aby wszystkie apteki zgłosiły swoje godziny pracy na dany rok do zarządu powiatu. Tylko w powiatach liczących mniej niż 40 tysięcy mieszkańców, jak Gorzów Wielkopolski, można obowiązkowo wyznaczyć apteki do dyżurowania w godzinach nocnych. Dla większych miast, takich jak Gorzów, decyzja o dyżurach jest fakultatywna i zależy od oceny potrzeb mieszkańców oraz możliwości finansowych powiatu.

Aż 56 punktów znalazło się w porządku obrad dziewiątej sesji Rady Miasta Gorzowa. Ta odbyła się we wtorek w Sali Sesyjnej przy ul. Sikorskiego. Radni przyjęli m.in. programy profilaktyczno-zdrowotne oraz zdecydowali o przekazaniu pieniędzy na zagospodarowanie miejskich terenów zielonych.

Przeprowadzona analiza wykazała, że obecnie w Gorzowie apteki funkcjonują zgodnie z minimalnym wymogiem prawnym, co oznacza, że:

  • W dni robocze nocne dyżury pełni 11 aptek, jednak tylko do godziny 23:00.
  • W niedziele i święta dyżury są ograniczone, a apteki pracują tylko przez 4 godziny w ciągu dnia.

W tej sytuacji, aby zapewnić mieszkańcom pełen dostęp do leków przez całą dobę, miasto musiałoby ponieść znaczne koszty. Szacuje się, że roczne wydatki na nocne dyżury aptek w godzinach od 23:00 do 7:00 rano wyniosłyby ponad 476 tysięcy złotych. W związku z tym miasto podjęło wstępne rozmowy z dwiema aptekami, które wyraziły zainteresowanie pełnieniem dyżurów w tych godzinach, ale dalsze kroki są uzależnione od możliwości budżetowych.

Zgodnie z ustawą, dyżury aptek nocą mogą być finansowane przez NFZ, ale tylko w powiatach o małej liczbie mieszkańców. W większych miejscowościach finansowanie jest zależne od lokalnych budżetów. Wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę dyżuru wynosi około 163 złote, co dla wielu aptek jest kwotą niewystarczającą, aby opłacić dodatkowy personel oraz utrzymanie placówki w godzinach nocnych.

Choć rozwiązanie problemu nocnych dyżurów aptek w Gorzowie jest ważne, wciąż pozostaje niejasne, czy miasto zdecyduje się na przeznaczenie środków na ten cel. Władze rozważają wszystkie opcje, ale priorytetem jest utrzymanie stabilności finansowej i realizacja zadań obligatoryjnych. Jeśli jednak mieszkańcy wyrażą zdecydowane poparcie dla całodobowych aptek, władze miasta mogą podjąć kroki w kierunku zapewnienia nocnych dyżurów, niezależnie od kosztów.

Dziękujemy, że jesteś z nami!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama