Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 18 października 2024 10:29
Reklama

Sytuacja na Warszawskiej: Miasto odpowiedziało na interpelację

Wpłynęła odpowiedź na interpelację złożoną przez Przewodniczącego Rady Miasta, Roberta Surowca.
Sytuacja na Warszawskiej: Miasto odpowiedziało na interpelację

Z upoważnienia Prezydenta Jacka Wójcickiego, Małgorzata Domagała – Zastępca Prezydenta Miasta ds. Inwestycji, Edukacji i Polityki Społecznej, odpowiedziała na interpelację.

Interpelacja, którą złożył Przewodniczący Rady Miasta, Robert Surowiec, odnosiła się do sytuacji drogowej przy ulicy Warszawskiej. Radny w „Interpelacji w sprawie zabezpieczenia przejścia dla pieszych przy ulicy Warszawskiej” zwrócił uwagę na fakt, że przy ul. Warszawskiej znajduje się Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu. Ma to znaczący wpływ na to, że z pobliskich pasów w dużej mierze korzysta właśnie młodzież ucząca się.

Z tego powodu Radny Miasta wystąpił z prośbą do Prezydenta, która miała na celu zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwo na drodze i podjęcie odpowiednich kroków. Robert Surowiec zaproponował między innymi takie rozwiązanie, jak zabezpieczenie przejścia dla pieszych w formie zamontowania barierek bezpieczeństwa.

W odpowiedzi do interpelacji czytamy, że: „W październiku 2023 r. przeprowadzone zostały w terenie analizy w zakresie bezpieczeństwa i funkcjonowania komunikacji miejskiej na ul. Warszawskiej na odcinku między ul. Szkolną a rondem Santockim. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta, Miejskiego Zakładu Komunikacji oraz Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. Analizowana była między innymi sytuacja w rejonie CEZiB w zakresie funkcjonowania przystanków jak i zachowań pieszych. Podczas wizji nie wskazano wówczas problemu z przechodzeniem czy przebieganiem uczniów w miejscu nieuprawnionym. Dlatego nikt z uczestników spotkania nie rekomendował zastosowania ogrodzeń ani innych urządzeń nakierowujących uczniów na istniejące przejścia dla pieszych. Chodnik w rejonie placówki jest stosunkowo szeroki i nie ma ryzyka przypadkowego wejścia na jezdnię. Zdiagnozowane problemy w omawianej lokalizacji dotyczą innych elementów”.

Zobacz też: 

W dokumencie możemy również przeczytać, że z dokonanych obserwacji wynika, że nie ma realnego zagrożenia dla pieszych. Uczniowie przestrzegają zasad ruchu drogowego, nie wybiegają na jezdnię, a ponadto „idąc na przystanek w kierunku centrum piesi mają idealnie po drodze wyznaczone przejście dla pieszych. Idąc w kierunku ul. Głowackiego korzystają z drugiego przejścia. Odległości od głównego wyjścia z CEZiB do istniejących przejść są niewielkie”.

Należy również spojrzeć na specyfikę okolicy, w której te barierki miałyby się znajdować. Niedaleko przejścia widnieje przystanek autobusowo-tramwajowy oraz inne przejścia. Zamontowanie ww. barierek znacznie ograniczyłoby widoczność tych punktów, co faktycznie mogłoby doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze przy ul. Warszawskiej.

Jednak z odpowiedzi Małgorzaty Domagały wyciągamy też takie wnioski, że barierki nie dostały kategorycznego „nie”. 

„Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, że ostatnie analizy przeprowadzane były niemal rok temu, informuję, że kwestia zasadności montażu ogrodzeń zostanie ponownie zweryfikowana i skonsultowana z służbami policji oraz dyrekcją szkoły” – czytamy w dokumencie.

Treść całego dokumentu możesz przeczytać tutaj.

Dziękujemy, że jesteś z nami!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama