Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 18 października 2024 12:21
Reklama

Niedrożność jajowodów: przyczyny, diagnoza i leczenie in vitro

Marzenie o rodzicielstwie może zostać przerwane przez nieoczekiwaną przeszkodę – niedrożność jajowodów. Co to oznacza dla kobiet starających się o dziecko? Jakie są przyczyny tego schorzenia i czy można je leczyć?
Niedrożność jajowodów: przyczyny, diagnoza i leczenie in vitro

Czym jest niedrożność jajowodów?
Niedrożność jajowodów to częsta przyczyna niepłodności. Choć w niektórych przypadkach możliwe jest leczenie chirurgiczne, w przypadku obustronnej blokady jajowodów najskuteczniejszą metodą jest zapłodnienie in vitro. Od czerwca 2024 roku pary mające trudności w zajściu w ciążę ze wskazaniami medycznymi mogą skorzystać z rządowego programu finansującego tę procedurę. Dzięki temu wsparciu finansowemu więcej osób ma szansę uzyskać dostęp do skutecznego leczenia i spełnić marzenie o rodzicielstwie.

Jakie są przyczyny niedrożności jajowodów?
Niedrożność jajowodów może być spowodowana różnymi czynnikami. Często przyczyną są infekcje miednicy, czyli stany zapalne, które prowadzą do tworzenia się blizn na jajowodach, co utrudnia ich prawidłowe funkcjonowanie. Kolejną częstą przyczyną jest endometrioza powodująca przemieszczanie się komórek błony śluzowej macicy do jajowodów, gdzie tworzą się zrosty i blokady. Niedrożność może także wynikać z wcześniejszych operacji w obrębie miednicy. W niektórych przypadkach problem pojawia się też po ciąży pozamacicznej.

Jakie są objawy niedrożności jajowodów?
Niedrożność jajowodów rzadko daje wyraźne objawy, dlatego wiele kobiet dowiaduje się o problemie dopiero podczas diagnostyki niepłodności. Czasem mogą pojawić się bóle w dolnej części brzucha, szczególnie gdy niedrożności towarzyszą infekcje miednicy. W niektórych przypadkach kobiety mogą doświadczać nawracających infekcji dróg rodnych. Głównym sygnałem wskazującym na problem jest
jednak trudność z zajściem w ciążę.

Jak diagnozuje się niedrożność jajowodów?
Diagnoza niedrożności jajowodów wymaga specjalistycznych badań. Jednym z najczęściej stosowanych jest sono HSG, czyli sonohisterosalpingografia. Badanie to polega na wprowadzeniu do macicy kontrastu i obserwowaniu jego przepływu za pomocą ultrasonografii. Pozwala ono ocenić, czy jajowody są drożne, czy też ich funkcja została zablokowana. Czasami środek kontrastowy podawany pod ciśnieniem może udrożnić jajowody. W ten sposób badanie sono-HSG może pełnić również funkcję terapeutyczną, działając jako zabieg udrażniający.

Jak leczy się niedrożność jajowodów?
Sposób leczenia niedrożności jajowodów zależy od stopnia blokady. Jeśli problem dotyczy jednego jajowodu istnieją jak najbardziej szanse na naturalne zapłodnienie. W przypadku obustronnej niedrożności jajowodów, najlepszym rozwiązaniem jest zapłodnienie in vitro. Procedura in vitro omija problem niedrożnych jajowodów, ponieważ komórka jajowa pobierana jest bezpośrednio z jajnika, zapładniana w laboratorium, a zarodek wprowadzany do macicy, co znacznie zwiększa szanse na ciążę.

Zapłodnienie in vitro a refundacja
Koszt procedury in vitro bywał dla wielu par znaczącą barierą w leczeniu niepłodności. Jednak od czerwca 2024 roku, w ramach nowego programu rządowego zapłodnienie in vitro jest refundowane dla pacjentów ze wskazaniami medycznymi. Rządowy program zakłada pełne finansowanie in vitro do 6 indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu. Maksymalnie do 6 cykli w przypadku dawstwa zarodków, do 4 cykli zapłodnienia z własnymi komórkami rozrodczymi lub dawstwem nasienia, a także do 2 cykli zapłodnienia z dawstwem oocytów. W okolicach województwa lubuskiego można z niego skorzystać np. w Klinice Bocian w Poznaniu zlokalizowanej przy ul. Dąbrowskiego 77a.

Więcej informacji o programie refundacji in vitro można uzyskać na dedykowanej stronie internetowej:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama