Jeszcze nie tak dawno temu, bo 21 sierpnia br., do Prezydenta Miasta Gorzowa wpłynęła interpelacja. Radny Robert Surowiec, który właśnie z tą interpelacją się zwrócił, zaproponował innowacyjne rozwiązanie.
Z uwagi na liczne akty dewastacji środowiska naturalnego na terenie Gorzowskich Muraw, zwracam się z prośbą o rozważenie zamontowania stałego monitoringu wizyjnego – apeluje Radny.
Problem dotyczy przede wszystkim pojazdów. Mieszkańcy bezmyślnie traktują rezerwat jak tor treningowy. W Rezerwacie najczęściej można zaobserwować nie zwierzęta, a kierowców pojazdów tj. quad, motocross czy nawet auta. Poza hałasem płoszącym zwierzęta, na terenie Muraw możemy znaleźć liczne ślady opon, a przy tym zniszczoną florę. Niestety, teren nacechowany jest licznymi wydmami i wrzosowiskami, które padają łatwym celem dla fanów dwóch i czterech kółek.
Zobacz też:
Jednak Rezerwat ten posiada znacznie więcej zalet, niż tylko jego pagórkowatość. Na Murawach lokalni pasterze często wypasają owce, które stały się już wizytówką Gorzowa. Malownicze wydmy i kwietne łąki dopełniają krajobraz. Większość spacerowiczów wybiera się tam, aby odetchnąć od miejskiego zgiełku, zrobić piknik lub poczytać książkę. Każdy mieszkaniec wie, że to właśnie na Murawach są najpiękniejsze zachody słońca.
Osoby, które nieodpowiedzialnie zachowują się na tym terenie i niszczą wszystko dookoła, nie tylko katastrofalnie wpływają na faunę i florę tego miejsca. Wpływają również na spokój mieszkańców, którzy udają się tam, aby zaczerpnąć chwili wytchnienia. Stąd pomysł dotyczący monitoringu, który miałby trwale rozwiązać ten problem.
Monitoring wizyjny miałby obejmować główne drogi dojazdowe do rezerwatu. Takie rozwiązanie znacznie ułatwiłoby identyfikację jednostek dewastujących rezerwat oraz zmniejszenie ilości popełnianych tego typu czynów. Monitoring byłby również zapewnieniem bezpieczeństwa osób odwiedzających.
29 sierpnia Prezydent Miasta Gorzowa, Jacek Wójcicki, odpowiedział na interpelację Radnego. Mimo, że monitoring obecnie nie jest priorytetem, nasz Prezydent zaproponował równie satysfakcjonujące rozwiązanie.
W nawiązaniu do interpelacji z dnia 21.08.2024 r. w sprawie objęcia rezerwatu przyrody „Gorzowskie Murawy” monitoringiem, uprzejmie informuję, że w bieżącym roku planowane jest wykonanie zabezpieczeń siedmiu wjazdów poprzez ustawienie szlabanów, blokad oraz znaków zakazu ruchu. Obecnie zlecone zostało wykonanie projektu stałej organizacji ruchu, który jest działaniem przygotowawczym dla wykonania oznakowania i fizycznych zabezpieczeń. Wprowadzona organizacja ruchu stanowić będzie realną przeszkodę, która uniemożliwi lub znacznie utrudni wjazd na teren rezerwatu. W przypadku zaistnienia potrzeby, incydentalnie zamontowane zostaną fotopułapki – czytamy w dokumencie.
Rezerwat Gorzowskie Murawy zasługuje na należny mu szacunek. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę, jak działalność człowieka wpływa na pogarszanie się naturalnych krajobrazów. Oby planowane przeszkody odpowiadające za utrudnienie lub brak przejazdu pojazdem na teren Muraw faktycznie zdołały utrudnić niszczenie tego miejsca.
Miejmy nadzieję, że dzięki szybkiej interwencji zarówno Radnego Roberta Surowca, jak i Prezydenta Jacka Wójcickiego, Murawy odzyskają dawny „blask” i odżyją na nowo.
Dziękujemy, że jesteś z nami!
Napisz komentarz
Komentarze