Ale to tylko początek. W kolejnych latach zostaną wyremontowane mosty na Warcie i kanale Ulgi, powstanie kładka dla pieszych, w Kostrzynie powstanie łącznica kolejowa, pozwalająca na połączenie Gorzowa ze Szczecinem, a najważniejsze Gorzów zostanie skomunikowany z Poznaniem poprzez zmodernizowaną linię, prowadzącą przez Międzychód, która zostanie zelektryfikowana.
Piątkowe spotkanie władz miasta, samorządowców lubuskich gmin, marszałków województwa, wojewody, senatorów i posłów z wiceministrem infrastruktury Piotrem Malepszakiem można uznać za moment, kiedy zwrotnice dla poprawy komunikacji kolejowej Gorzowa i regionu wreszcie zaczynają być przestawiane na lepsze tory. Wiceminister Malepszak przyjechał na zaproszenie poseł Krystyny Sibińskiej, by potwierdzić, że starania samorządowców i polityków lubuskich oraz wielkopolskich o modernizację kolei zostały usłyszane i przekładają się na konkretne działania.
Zobacz też:
W 2025 roku mieszkańcy będą jeździć nowymi pociągami PKP Intercity, w 2026 roku hybrydowe pociągi będą wozić pasażerów z Gorzowa do Trójmiasta, w 2029 roku powstanie kostrzyńska łącznica, umożliwiająca komunikację kolejową ze Szczecinem. Zabezpieczono też finanse na modernizację linii z Gorzowa do Poznania przez Skwierzynę i Międzychód, a linia ta zostanie zelektryfikowana. Podobnie jak 40- kilometrowa trasa do Kostrzyna. Wraz z modernizacją linii, remont przejdą dwa mosty kolejowe w Gorzowie oraz zbudowana zostanie kładka dla pieszych łącząca gorzowskie dzielnice. Marszałek Marcin Jabłoński dołożył do tego nowy szynobus, który przeszedł już homologacje i za 10 dni wyruszy na trasę.
Wspólnie z marszałkiem, wojewodą, panią poseł i samorządowcami rozmawialiśmy na kolejowe tematy, które dotyczą poprawy infrastruktury kolejowej w regionie, a nasze samorządy należące do programu Kolej Plus, i te z województwa lubuskiego, i te z Wielkopolski podpisały pismo, w którym deklarują zwiększenie własnego wkładu finansowego w realizację programu. Pismo to przekazaliśmy naszemu partnerowi Marszałkowi Województwa Lubuskiego. Dajemy w ten sposób zapewnienie naszego wsparcia – powiedział Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.
Zobacz też:
Podczas spotkania mówiliśmy o konkretnych projektach inwestycyjnych, o projektach zakupowych. I te projekty nadają rozwojowi kolejowemu zupełnie nowe perspektywy. Minister Malepszak przyjechał z gotowymi planami, z propozycjami, które pozwolą na to, że w Gorzowie i w naszym województwie będzie się podróżowało sprawniej i wygodniej – powiedziała poseł Krystyna Sibińska.
Spotkanie i informacje, które pojawiły się na tym spotkaniu są bardzo wartościowe. Opis zamierzeń i działań, jakie zamierza podjąć Ministerstwo Infrastruktury jest wreszcie konkretny, nie są to tylko słowa, jak to było w latach poprzednich. Te działania wypełnią wreszcie lukę w modernizacji połączeń i całego funkcjonowania kolei – mówił Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego.
W spotkaniu z ministrem uczestniczyli włodarze samorządów, leżących wzdłuż modernizowanej linii z Gorzowa do Poznania. Zgodnie zadeklarowali oni swoje zaangażowanie i zwiększony wkład finansowy, niezbędny do realizacji projektu Kolej Plus.
To co się dzisiaj wydarzyło to kolejny krok w marszu, który rozpoczął się w 2019 roku w Międzychodzie. Tam 19 samorządów województwa wielkopolskiego i lubuskiego podpisało list intencyjny, w którym rozpoczęliśmy oficjalne działania, mające doprowadzić do stworzenia nowej osi komunikacyjnej między Poznaniem, Gorzowem a Szczecinem. Jest to wielka chwila, że jesteśmy w grze, że to o czym mówimy jest rzeczywiste i nasze starania zakończą się sukcesem – powiedział Rafał Litke, starosta międzychodzki.
Dziękujemy, że jesteś z nami!
Napisz komentarz
Komentarze