poniedziałek, 16 września 2024 21:47

Warta liderem III ligi!

AstroEnergy Warta zremisowała przed własną publicznością ze Ślęzą Wrocław 1:1 (0:0), lecz i tak wskoczyła na pozycję lidera Betclic III ligi. CFB Stilon z kolei przegrał w odległej Turzy Śląskiej.

Autor: Dawid Lis

Źródło: Facebook / Warta Gorzów

Po słabszym początku sezonu, CFB Stilon w ostatnich dwóch kolejkach zaczerpnął świeżego powietrza i zdobył cztery punkty. Równie ważnym wydawał się fakt, że w meczu w Polkowicach (0:0) i domowym z rezerwami Górnika Zabrze (2:0) niebiesko-biali zachowali czyste konto. Poprawa gry w defensywie była warunkiem koniecznym do tego, żeby Stilon wygrzebał się z dołu tabeli i wrócił na swoje wiosenne tory. Ambicje Stilonowców sięgają zdecydowanie wyżej niż walka o utrzymanie. Kolejnym przystankiem w marszu ku górze tabeli była Turza Śląska. Mecze z tamtejszą Unią w ubiegłym sezonie były udane dla podopiecznych trenera Łukasza Maliszewskiego – oba starcia wygrali gorzowianie.

Sobotnie starcie rozgrywane było na bardzo specyficznym boisku w Turzy Śląskiej. Stadion miejscowej Unii posiada bowiem bardzo małą płytę, a dodatkowo jej stan odbiega dość znacznie od obowiązujących standardów. Znajomość placu gry była niewątpliwym atutem gospodarzy, a Stilon musiał szybko nauczyć się wyjątkowym okoliczności meczu. Adaptacja ta trwała przez pierwszy kwadrans, gdyż sam początek pojedynku należał do Unii. Następnie gości odważniej zaatakowali i przejęli inicjatywę w ofensywie. W 21. minucie Mateusz Kaczor trafił nawet do siatki, lecz w sytuacji tej skrzydłowy Stilonu był na spalonym. Napór niebiesko-białych trwał w najlepsze, kiedy to w 42. minucie spotkania arbiter podyktował karnego dla gości po interwencji ręką jednego z obrońców Unii. Jedenastkę pewnie na gola zamienił po chwili Kaczor. Prowadzenie Stilonu nie trwało jednak długo, gdyż jeszcze przed przerwą zamieszanie w polu bramkowym wykorzystał Tomasz Okulicki, który na raty pokonał Szymona Czajora.

Druga część spotkania w początkowej fazie była mało intensywna. Gra wyrównała się wówczas, a żadna ze stron nie potrafiła stworzyć sobie sytuacji. Dopiero w 62. minucie meczu Unia zdecydowała się na sprytne rozegranie rzutu rożnego, w konsekwencji czego piłka znalazła się na głowie Piotra Stronczka. Zawodnik gospodarzy znajdował się w najbliższej odległości od bramki i nie miał problemów z umieszczeniem futbolówki w siatce Czajora. Przez ostatnie pół godziny gry Stilon dążył do odrobienia strat, ale głównie walił głową w mur. Ostatecznie gorzowski zespół przegrał w odległej Turzy Śląskiej 2:1
Za tydzień niebiesko-biali podejmą na stadionie przy Olimpijskiej Karkonosze Jelenia Góra.

Do sobotniego meczu ze Ślęzą Wrocław piłkarze AstroEnergy Warty podchodzili w bardzo nietypowej, jak na gorzowskie realia, sytuacji w tabeli. Od bardzo dawna bowiem klub z naszego miasta na stawał przed szansą na wskoczenie na pozycję lidera na poziomie III ligi. Udany początek nowego sezonu otworzył jednak przed bordowo-granatowymi taką możliwość. Do wdrapania się na ligowy szczyt wymagane jednak było zapunktowanie z gośćmi z Wrocławia.

Już w 6. minucie meczu doszło do małego trzęsienia ziemi, gdy zawodnik gości, Mateusz Kluzek, został ukarany czerwoną kartką za faul na Karolu Gardzielewiczu, który wychodził na czystą pozycję. Grająca w osłabieniu Ślęza jednak nie poddała się, a pierwsza połowa mimo przewagi liczebnej Warty była bardzo wyrównana i zakończyła się bezbramkowym remisem.

Po przerwie kibice zgromadzeni na stadionie doczekali się w końcu goli. W 62. minucie Gardzielewicz popisał się efektowną akcją indywidualną, kończąc ją płaskim strzałem, który pokonał bramkarza Ślęzy i dał prowadzenie gospodarzom. Radość Warciarzy nie trwała jednak długo, ponieważ już pięć minut później Ślęza odpowiedziała trafieniem Igora Vargi, który dopiero co pojawił się na boisku i wykorzystał swoją szansę na zdobycie gola.
W końcówce meczu nie doszło już do większych wydarzeń, a obie drużyny musiały zadowolić się podziałem punktów. Warta, choć grała przez większość spotkania z przewagą jednego zawodnika, nie zdołała przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść. Po myśli Warciarzy rozegrał się natomiast mecz pomiędzy rezerwami wrocławskiego Śląska a MKS-em Kluczbork. Goście tego starcia wygrali w stolicy Dolnego Śląska 1:3, co dało piłkarzom trenera Pawła Posmyka pozycję lidera III ligi! Za tydzień bordowo-granatowi będą bronić szczytu tabeli w Pawłowicach Śląskich