Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 10:13
Reklama

Starzejemy się najszybciej w UE. Może zabraknąć rąk do pracy

Żyjemy coraz dłużej. O prawie 4 lata więcej niż 10 lat temu. Jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy jest stały spadek liczby urodzeń od kilkudziesięciu lat.

Gorzów rozpoczyna walkę z niekorzystną demografią, ale problem jest dużo szerszy i dotyczy całego kraju. Darmowa komunikacja jaka ma być w naszym mieście od 2026 roku niewiele, albo wręcz nic nie zmieni. Koniecznym może okazać się podniesienie wieku emerytalnego. 

Starzejemy się najszybciej w Unii Europejskiej. Liczba osób w wieku powyżej 65 lat – podaje za Eurostatem Interia – wzrosła w Polsce o 5,6 punktu procentowego. Tymczasem w UE wynosi on średnia 2,9 punktu procentowego.

Pod tym względem Polska wyprzedziła wszystkie państwa Unii. 

„(…) dynamika zmian powinna być sygnałem ostrzegawczym na przyszłość” – skomentował te ustalenia Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Z roku na rok rodzi się u nas coraz mniej dzieci

Wśród przyczyn starzenia się społeczeństwa jest  – po pierwsze – spadek liczby urodzeń. W Polsce obserwowany od prawie 30 lat.

Po drugie emigracja. Z Polskie wyjeżdżają ludzie młodzi, w wieku przedprodukcyjnym i produkcyjnym.

Po trzecie – wydłużanie się życia. Stoi za tym poprawa jego jakości i rozwój medycyny. 

Takie będą skutki starzenia się Polaków

Ten  stan rzeczy ma swoje konsekwencje. Gospodarcze i społeczne. Są wśród nich:

  • spadek liczby osób w wieku produkcyjnym, a to może spowalniać gospodarkę i rozwój technologiczny;
  • starsze osoby częściej korzystają z opieki zdrowotnej i świadczeń emerytalnych, co obciąża budżet państwa.

Kolejne wyzwanie, przed jakim stanie Polska, to brak siły roboczej, co przełoży się na nasz rozwój gospodarczy.

Trudności ze znalezieniem rąk do pracy

Co w tej sytuacji może zrobić państwo? Z głową prowadzić polityką prorodzinną i migracyjną. Bo – jak czytamy – „przedsiębiorstwa będą musiały zmierzyć się z brakiem pracowników, co może utrudniać rozwój firm”.

„Konieczne jest dostosowanie metod rekrutacji, szkoleń, planowania kariery oraz organizacji pracy do zmieniającej się struktury wiekowej pracowników” – podkreśla rekruter.pl.

Wiek emerytalny musi być wyższy

Podwyższenie wieku emerytalnego jest konieczne, by utrzymać stabilność systemu ubezpieczeń społecznych – uważa prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak z SGH. Jak podkreśla, standardem w UE jest 67 lat dla obu płci.

- Z roku na rok Polki i Polacy mają średnio mniej dzieci, ale jest też mniej osób w wieku, kiedy można stać się rodzicem. Zmniejszającą się dzietność obserwujemy stale już od początku lat 90. – zauważa ekspertka.

Prognozy demograficzne dla Polski są niepokojące – według GUS w 2060 r. populacja kraju spadnie do 30,9 mln osób, a odsetek seniorów wzrośnie do 32,6 proc.

Dziękujemy że jesteś z nami


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama