Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 04:33
Reklama

Kontrola teleporad. Ulga dla lekarzy czy problem dla pacjentów?

Zmiany w systemie receptomatów mają na celu lepszą kontrolę nad niebezpiecznymi substancjami, takimi jak fentanyl czy marihuana, które są przepisywane przez lekarzy podczas konsultacji telemedycznych.

Po zmianie przepisów – podaje „Gazeta Wyborcza” – nie będzie to już możliwe. Formularze, które teraz pacjenci wypełniają w trakcie teleporad, już nie wystarczą

To nie pierwsza taka próba

Ministerstwo Zdrowia podejmuje kolejne próby wprowadzenia bardziej efektywnej kontroli nad internetową sprzedażą recept na silne leki, które są często nadużywane, jak podkreśla dziennik.

Przed rokiem nałożono na lekarzy „obowiązek sprawdzenia, czy pacjent nie miał ich przepisywanych w nadmiarze już wcześniej”. Chodzi o środki odurzające i substancje psychotropowe.

Ta próba zakończyła się fiaskiem, bo okazało się, że – po pierwsze – nie radzą sobie z tym systemy informatyczne, których używa wiele placówek zdrowia. 

Po drugie zaś – wielu pacjentów nie ma internetowego konta pacjenta (IKP). A to oznacza, że lekarze nie mogą zobaczyć, jakie leki i w jakiej ilości były wcześniej ordynowane.

Ostatecznie to rozporządzenie zostało zawieszone.

Tylko lekarze rodzinni

Jest więc kolejny pomysł. Niemniej radykalny, bo lekarz nie wystawi recepty na niebezpieczne substancje, jeśli – jak czytamy – wcześniej osobiście nie zbada pacjenta. 

Wyjątkiem od tej reguły mają być lekarze rodzinni. Wyłącznie oni będą mogli wystawić receptę w czasie teleporady, ale „tylko w wypadku kontynuacji leczenia i maksymalnie na trzy miesiące”. 

Resort zdrowia przekonuje także, że „lekarz rodzinny na ogół zna swoich pacjentów”, a NFZ ma nad poradniami większą kontrolę.

Na liście są obecnie cztery substancje: morfina, marihuana, fentanyl i oksykodon.

Co na to lekarze?

– Uważamy, że rozwiązania, które proponuje ministerstwo, mogą być rozwiązaniami doraźnymi – komentuje w GW Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

W ocenie lekarzy „pozwolenie na wypisywanie recept na wskazane substancje w trakcie teleporady tylko lekarzom POZ to zbyt restrykcyjne rozwiązanie”. 

Bo – jak zakłada Ministerstwo Zdrowia – „można by zrealizować ją na dwa sposoby: przez połączenie audio-wideo jak stosowane jest to w sądach, i/albo po zalogowaniu się pacjenta na IKP lub w aplikacji mObywatel” – czytamy.

Prace na nowymi przepisami trwają.

Dziękujemy, że jesteś z nami!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama