Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 8 września 2024 04:00
Reklama

W tym miejscu trzeba uważać

W ostatnim czasie przejścia dla pieszych na rondzie Santockim są niezwykle niebezpieczne. Ze względu na wyłączoną sygnalizację świetlną sytuacja dotkliwe się skomplikowała. Na rondzie działają jedynie światła ostrzegawcze.
W tym miejscu trzeba uważać

Autor: Telewizja Gorzów

Trwający remont ulicy Spichrzowej doprowadził do decyzji o usprawnieniu ruchu na rondzie sąsiadującym z Burger Kingiem. Ruch miejski w okolicach mostu Staromiejskiego jest utrudniony ze względu na trwające tam roboty drogowe i tymczasowe zamknięcie odcinka ulicy Spichrzowej. Natomiast most Lubuski, poprzedzający rondo Santockie, tętni życiem. Na moście Lubuskim prowadzący pojazd ma prawo rozwinąć prędkość do 70 km/h, jednak w większości przypadków na licznikach widnieją większe liczby.

Niebezpieczeństwo na pasach

Przejście przez pasy wymaga stalowych nerwów i uzbrojenia się w cierpliwość. Czasami na pasach trzeba czekać bite 5 minut, aby przejść, ponieważ sunący 70 km/h kierowcy nie dbają o obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. 

Sytuacja ta jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ przez długi odcinek nie ma żadnej alternatywnej opcji przejścia przez pasy. Mieszkańcy, którzy na porządku dziennym korzystają z przejścia dla pieszych, odczuwają zmianę w bezpieczeństwie przechodzenia przez drogę. 

Szczególnie zagrożone są dzieci i młodzież, którzy sami spacerują do szkoły. Niedaleko ronda Santockiego jest m. in. Szkoła Podstawowa nr 9. Mieszkańcy ulokowani przy ul. Warszawskiej (od strony Czechowa), którzy przemieszczają się w kierunku w.w. szkoły, bądź po prostu centrum i okolic, zazwyczaj muszą pokonać drogę przez rondo.

Zobacz też:

Nowy system fotoradarów

Aktualnie na rondzie Santockim trwa montaż fotoradarów z wbudowanym systemem REDS. Fotoradar ten specyfikuje się w rejestracji sytuacji na drodze, gdy sygnalizator wskazuje czerwone światło. 

Fotoradar będzie zamontowany przed i na sygnalizatorze. Kamera poglądowa uaktywnia się, gdy sygnalizator wskazuje zakaz wjazdu. Jeżeli wykryje, że pojazd przekroczył linię postoju, rejestruje tył samochodu. Następnie uaktywnia się kamera pomiarowa, która ma za zadanie zarejestrować twarz kierującego pojazdem oraz przód samochodu. W ten sposób możliwa jest identyfikacja pojazdu oraz kierującego.

Jaka kara dla kierowców?

Zarejestrowane obrazy są wysyłane do centrali, w której funkcjonariusz analizuje, czy doszło do naruszenia przepisów ruchu drogowego. Za przejechanie skrzyżowania na czerwonym świetle grozi nam grzywna w wysokości 500 zł oraz 15 punktów karnych.

Kierowco - bądź ostrożny!

W tym momencie odpowiedzialność za bezpieczeństwo na rondzie mają mieszkańcy. Ostrożność i stosowanie się do zasad ruchu drogowego zaowocuje w lepszej organizacji ruchu ronda Santockiego. Kierujący pojazdem w razie wypadku są chronieni przez pojazd. Pieszego nic nie chroni. Kontakt z rozpędzonym samochodem w większości przypadków jest śmiercionośny. 

Sytuacja na rondzie Santockim się nie zmieni, dopóki ruch w okolicach mostu Staromiejskiego nie zostanie usprawniony. Na ten moment nie wiadomo ile potrwają roboty drogowe ulicy Spichrzowej.

Dziękujemy, że jesteś z nami!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Młody M 25.07.2024 14:20
Git

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama