Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 02:22
Reklama

Koniec województwa lubuskiego? Nowy podział Polski

Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem konferencji, która nazwana została Nowym Porozumieniem Paradyskim. Dlaczego?
Koniec województwa lubuskiego? Nowy podział Polski
Źródło mapy: Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju, Dr Łukasz Zaborowski. sobieski.org.pl

Autor: Aleksandra Gucia

Od 1 stycznia 1999 roku w wyniku reformy administracyjnej powstało województwo lubuskie, które utworzono z części województwa gorzowskiego i zielonogórskiego oraz niewielkiej części leszczyńskiego. Od tego czasu siedzibą wojewody jest Gorzów Wielkopolski, zaś władz samorządu województwa – Zielona Góra. Niedługo minie 25 lat od zmian, które zostały wprowadzone pod koniec poprzedniego wieku. 

Czy to koniec województwa lubuskiego?

Instytut Sobieskiego opublikował raport „Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju”, którego autorem jest dr Łukasz Zaborowski, ekspert IS ds. rozwoju regionalnego i polityki przestrzennej.

Obecny układ województw nie jest wynikiem żadnej spójnej koncepcji, lecz przypadkową hybrydą. Powstała ona w wyniku rozszerzenia modelu województw „dużych” o kilka „średnich”. Wskutek zakulisowych targów politycznych niektóre ośrodki zachowały regionalną samodzielność, a inne ją utraciły. W „dodatkowych” województwach rangę miast wojewódzkich utrzymały Kielce i Opole, Gorzów i Zielona Góra. Utraciły ją między innymi Częstochowa, Kalisz, Koszalin, Radom i Tarnów, choć mają nie mniejsze znaczenie w sieci osadniczej kraju. Takie nierówne traktowanie budzi poczucie krzywdy w kilku pominiętych ośrodkach. Zdaniem autora raportu zniesienie tych niekonsekwencji jest wymogiem sprawiedliwości. Wzajemnie podobne ośrodki i regiony powinny mieć równy status w strukturze państwa - czytamy na portalu Sobieski.org.pl.

Taka koncepcja jest przedstawiona w czterech wariantach. Największym zaskoczeniem dla lubuszan będzie wariant IV, w którym Gorzów będzie należał do województwa zachodniopomorskiego a Zielona Góra do województwa dolnośląskiego.

Zobacz też:

Autor raportu przedstawił cztery warianty koncepcji reform administracyjnych: 

Wariant I „minimalny” to powściągliwa korekta obecnego stanu rzeczy. Nie powstają w nim nowe jednostki. Ma miejsce ograniczenie rozległości województw największych na rzecz mniejszych. 
Wariant II „umiarkowany” przewiduje uzupełnienie układu o województwa „jednoznacznie brakujące” w świetle standardów obecnego podziału. 
Wariant III „równoważący” to dalej idące ograniczenie województw ośrodków metropolitalnych na rzecz wieloośrodkowych województw „pozametropolitalnych”.
Wariant IV „makroregionalny” stanowi powrót do koncepcji dużych województw, opartych o wielkoskalowe układy osadnicze, w szczególności ośrodki metropolitalne. Jednak – w celu utrzymania równowagi sił – w tym wariancie największe ośrodki zostają pozbawione funkcji administracyjnych szczebla wojewódzkiego.

Źródło: Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju, Dr Łukasz Zaborowski. sobieski.org.pl

Ostatni wariant jest dla nas najbardziej istotny, bo to właśnie w nim nie znajdziemy już na mapie Polski województwa lubuskiego.

Na ten temat wypowiedział się prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.

Ostatnio w przestrzeni publicznej pojawiają się mapy z nowymi propozycjami podziału administracyjnego. Nie można wykluczyć, że poza czyjąś aktywnością jest to jakaś forma prezentacji, swego rodzaju testowanie możliwych do przyjęcia w przyszłości rozwiązań. W ramach tych propozycji województwo lubuskie przestanie istnieć i zostanie przyłączone do nowych powstających dużo większych niż obecne województw – powiedział Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa i dodał:

To sytuacja absolutnie nie do zaakceptowania. Stąd, między innymi, nasza próba zwrócenia uwagi szerszej opinii publicznej, nie tylko mieszkańców naszego województwa, ale i wszystkich Polaków na fakt, że województwo lubuskie funkcjonuje od czasu zawarcia w 1997 roku umowy paradyskiej, a potwierdzonej ostatecznie poprzez nowy podział administracyjny. 

Zobacz też:

Prezydent Wójcicki podkreśla również, że główną ideą, przyświecającą działaniom prezydentów Gorzowa, Zielonej Góry oraz Nowej Soli - trzech największych lubuskich miast, jest nie tylko chęć zaprotestowania przeciwko takim propozycjom. Chcą również zwrócić uwagę na fakt, że samorząd od chwili swojego powstania jest nadmiernie przeciążony obowiązkami, za którymi nie idą wystarczające środki do ich realizacji. 

Pora zerwać z tą złą tradycją. Skoro stać nas na monumentalne inwestycje centralne, to również powinno być nas stać na faktyczne, a nie pozorne finansowanie zleconych działań. Chcemy też konsolidować ludzi sprzyjających równomiernemu rozwojowi województwa, sprzyjających samorządności, rozumiejących, jak ważny dla rozwoju kraju jest rozwój miast, gmin i regionów – dodaje prezydent Gorzowa. 

Konferencję zaplanowano na 7 grudnia o godz. 12.00 w pocysterskim zespole klasztornym w Gościkowie - Paradyżu. To nawiązanie historyczne, bo tam odbyło się pierwsze spotkanie paradyskie, podczas którego parlamentarzyści z ówczesnych województw gorzowskiego i zielonogórskiego, zdecydowali o kształcie województwa lubuskiego. Na konferencję zostaną zaproszeni lubuscy samorządowcy – wójtowie, burmistrzowie, starostowie i prezydenci, parlamentarzyści i politycy, również ci, którzy podpisywali pierwsze porozumienie paradyskie. 

Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zobacz też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama