W czwartek, 4 sierpnia Urząd Gminy Deszczno poinformował, że plaża nad jeziorem w Karninie decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gorzowie Wlkp. będzie zamknięta do odwołania. W poniedziałek, 8 sierpnia pojawił się nowy komunikat, który dla wielu jest mydleniem oczu i urzędniczą ucieczką od odpowiedzialności.
Wielu czytelników zastanawia się czy w kąpielisku Karnin wolno się kąpać i czy w wodzie nadal są sinice?
W komunikacie z 4 sierpnia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gorzowie Wlkp. czytamy, że
„woda w miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli w Karninie, gmina Deszczno nie jest przydatna do kąpieli z powodu zakwitu sinic. […].Korzystanie z kąpieli w wodzie w której wystąpił zakwit sinic może powodować podrażnienia skóry oraz dolegliwości ze strony układu oddechowego i pokarmowego.”
Po kilku chłodniejszych dniach miłośnicy kąpieli oczekiwali informacji, że ponownie kąpiel w Karninie jest bezpieczna dla zdrowia. Zdziwili się ci którzy przeczytali nowy komunikat PPIS w Gorzowie z 8 sierpnia.
„[...] miejsce rekreacji wodnej w Karninie (wyrobisko pożwirowe) utraciło status miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli […]. Stąd też jakość wody z tego akwenu pozostaje poza nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej”
Tym samym poprzedni komunikat o zakazie kąpieli przestał obowiązywać. Czy to oznacza, że zagrożenie ze strony sinic zniknęło? Nie! Ale od tego momentu kąpiel w tym miejscu odbywa się na własną odpowiedzialność osób kąpiących.
Jeżeli jednak ktoś zdecyduje się na kąpiel w takim akwenie to należy pamiętać, że w celu ochrony przed negatywnymi skutkami zakwitu wody należy unikać kontaktu z kożuchem sinicowym oraz wodzie o zmienionej barwie i nieprzyjemnym zapachu.
Dolegliwości które mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie objętej zakwitem:
- wysypka na skórze
- swędzenie i łzawienie oczu
- gorączka
- biegunka
- wymioty
- bóle mięśni i stawów
Napisz komentarz
Komentarze