sobota, 21 września 2024 10:48

Uniwersjada dobiegła końca. Wśród medalistów również gorzowianie!

Akademiccy Reprezentanci Polski zakończyli udział w Uniwersjadzie z dorobkiem 43 medali, z czego 15 złotych, 16 srebrnych i 12 brązowych.

Autor: Jan Wojtanowski

Źródło: Urząd Miasta Gorzowa Wlkp.

Uniwersjada to igrzyska dla studentów. Zawody rozgrywane są co drugi rok, w latach nieparzystych. Tegoroczna, 31 letnia edycja odbyła się w chińskim Chengdu.

Gorzów na igrzyskach reprezentowało dwoje lekkoatletów, Nikola Horowska i Łukasz Żok. Nikola przywiezie do Gorzowa aż 3 medale, z czego dwa złote. Pierwszy zdobyła w środę 2 sierpnia. W skoku w dal uplasowała się na pierwszym miejscu skacząc 6,60 metra. Gorzowianka stanęła przed drugą polką, Magdaleną Bokun. Półfinał biegu na 200 metrów Nikola zakończyła na drugim miejscu. W wyścigu finałowym pokonała drugą Marlenę Granaszewską z przewagą dwóch dziesiątych sekundy. Jednak na tym medale się nie skończyły. Tym razem nie sama. Wraz z koleżankami w sztafecie 4x100 wywalczyła srebro. Drugiemu z reprezentantów Gorzowa nie poszło jednak tak samo dobrze. Żok rywalizację skończył na półfinale biegu na 200 metrów.

🔴 Z Galerii Askana zniknęła fontanna

Do rywalizacji o medale stanęli też wioślarze z AZS AWF Gorzów - Katarzyna Boruch, Martyna Jankowska oraz Jakub Byczek. Wielki sukces osiągnęły polki. Gorzowianki wystartowały w towarzystwie wioślarek z AZS AWFiS Gdańsk, Izabelą Pawlak i Anną Potrzuską. Polki w finale dopłynęły na drugim miejscu, przegrywając z gospodyniami. Podium uzupełniły wioślarki z Holandii. Jakub Byczek z Szymonem Stankiewiczem zdobyli siódme miejsce.

W Chinach Gorzów reprezentowały także koszykarki z AZS AJP Gorzów. Ewelina Śmiałek, Wiktoria Keller i Julia Bazan zagrały z reprezentacją polski 5 meczów. Zwycięsko wyszły tylko swą razy. Pierwszy raz z Portugalkami (59:50, a następnie z Czeszkami (71:52). Ostatecznie tyle wystarczyło aby Polki zajęły szóste miejsce.