Takiego miejsca brakowało w Gorzowie. Lubuskie było do tej pory białą plamą, jeśli chodzi o leczenie psychiczne dzieci i młodzieży. Dzięki zaangażowaniu wielu osób ten stan się zmienił. Gorzów ma swój ośrodek. Wielkie otwarcie miało miejsce 5 maja 2023 w szpitalu przy ulicy Walczaka. To właśnie w tym miejscu lekarze psychiatrzy, psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci zajęciowi będą nieść pomoc dzieciom i młodzieży z naszego regionu.
Pomoc psychoterapeutów i psychologów dziecięcych to nie była domena Gorzowa. Mamy niestety coraz więcej prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży, to pokazuje, że młodzież ma coraz większy problem ze swoją psychiką. Widzimy tę wielką potrzebę i wchodzimy jako szpital naprzeciw – wyjaśnił Robert Surowiec wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.
Robert Surowiec jest wdzięczny za pomoc przy powstaniu Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Gorzowie.
To był trudny proces, wymagał dużego wysiłku całego szpitalnego zespołu. Udało się to zrobić. Dziś ruszają poradnie psychiatryczne i psychologiczne, rusza oddział dzienny. To też będzie miejsce, gdzie będziemy udzielać pomocy rodzicom. Pomoc ta musi iść wspólnie. Należy tu podziękować całemu zespołowi, pani dr Oldze Pazdan, wszystkim zaangażowanym w ten projekt. Podziękowania należą się osobom, które nas wspierały i dopingowały: posłance Krystynie Sibińskiej i Marcie Krupie. To było wiele spotkań, konferencji organizowanych dla wsparcia młodzieży. Jestem przekonany, że w tym miejscu pomożemy wielu młodym ludziom – wyjaśnił Surowiec.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Udział w powstaniu Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży oraz Oddział Dzienny Psychiatryczny Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży miała posłanka Krystyna Sibińska.
Jako członek parlamentarnego zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży bardzo się cieszę, że w Gorzowie zrobiliśmy ten kolejny krok. Po poradni otwieramy oddział dziennego pobytu dla dzieci i młodzieży, którzy potrzebują wsparcia. Czas pandemii, czas hejtu wszechobecnego pogłębia problemy młodych ludzi i powoduje często, że oni nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Również rodzice nie wiedza jak sobie radzić – powiedziała posłanka Sibińska.
Zaangażowanie w pomoc utworzenia oddziału włączyła się także fundacja Today Tomorrow Together Dzisiaj Jutro Razem Marty Krupy.
Dlatego razem z fundacją Today Tomorrow Together Dzisiaj Jutro Razem Marty Krupy od kilku lat prowadzimy działania promocyjne. Opowiadamy, że depresja jest chorobą i jeśli ktoś choruje, to powinien szukać pomocy. Cieszę się, że młodzi ludzie, ich rodzice znajdą taką pomoc przy gorzowskim szpitalu. Mam nadzieję, że kolejny etap, czyli całodobowy oddział, gdzie moim zdaniem jak najmniej osób powinno tam trafiać, wkrótce również powstanie. Wszyscy o to zabiegamy, aby znaleźć na to środki – oznajmiła Krystyna Sibińska.
Głos w tej kwestii zabrała również kierowniczka Centrum Zdrowia Psychicznego - lek. Olga Pazdan.
Do zespołu specjalistów dołączył lekarz psychiatra, będziemy mogli w sposób formalny udzielać świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży. To zdecydowanie będzie wspierać proces leczenia. Mamy wiele doświadczeń, kiedy wiemy, że dziecko musi trafić do lekarza psychiatry po pełną diagnozę, po leczenie farmakologiczne, po wsparcie psycho-edukacyjne dla członków rodziny. Łączenie sił psychologa, psychoterapeuty i lekarza psychiatry zawsze daje większy efekt pracy z dzieckiem i rodziną - wyjaśniła Olga Pzdan.
Chcemy objąć opieką jak największą grupę młodzieży, również tych których nie stać na leczenie prywatne. Dzięki szpitalowi mamy możliwości dostosowywania przestrzeni do potrzeb dzieci. Stworzyliśmy gabinet dla małych dzieci. Oprócz zabawek znajdują się tam narzędzia terapeutyczne. Cieszy fakt, że możemy inwestować w te narzędzia, gdzie kiedyś musieliśmy szukać środki na to - dodała Olga Pazdan.
Dziękujemy, że jesteś z nami!
Nie milkną echa po otwarciu II stopnia referencyjnego w Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Gorzowie. W ramach poradni zdrowia psychicznego i na oddziale dziennym realizowane są już świadczenia przez lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, terapeutów zajęciowych. Jak wyglądały prace przy rozwoju oddziału, jak zmieniły się warunki i z czym zmagają się pacjenci? Zapraszamy na materiał.
Napisz komentarz
Komentarze