Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 18:08
Reklama

Konik santocki przedmiotem badań naukowych

Podczas pracy archeologów w 2020 roku na grodzisku w Santoku został odnaleziony mały konik z brązu. Od tamtej pory zyskuje on na znaczeniu jako jeden z wyróżników tego ważnego w miejsca w historii Polski.
Konik santocki przedmiotem badań naukowych

Źródło: Facebook / Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT w Szczecinie

Niedawno replika amuletu trafiła do Szczecina.

Replika konika santockiego trafiła do doktorantów Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT w Szczecinie. Oryginał pochodzący z wczesnego średniowiecza znajduje się w Muzeum Grodu Santok. Pradawna figurka została odnaleziona w 2020 roku podczas prac archeologicznych prowadzonych na santockim grodzisku. Santocki konik ma być jedną z atrakcji powstającej przy Muzeum piaskownicy archeologicznej - czytamy na Facebooku Muzeum Lubuskiego. 

🔴 Stal Gorzów. Nie będzie prezentacji drużyny?!

Figurka pochodząca z czasów średniowiecza prawdopodobnie w przeszłości był amuletem wojów albo zabawką. Nie jest to jedyne takie znalezisko na terenie Polski. Podobne koniki są w posiadaniu innych miast Polski takich jak Poznań czy Wolin, czyli miast w których znajdowały się pierwsze Grody Piastowskie. Koniki uważane były za amulety wojów, a może zabawki dla dzieci. Koń był bardzo ważnym zwierzęciem w okresie starożytnym, a także w okresie średniowiecza. Pod tym względem jest to wyjątkowa rzecz. 

Dziękujemy, że jesteś z nami!

Serdecznie zapraszamy na kolejną część cyklu #autorozmowni. Kamil Dzida - mimo że już pełnoletni, to zapewne najmłodszy gość w historii naszego programu. Kamil jest obecnym Mistrzem Polski Juniorów w Szachach Klasycznych, a jego umysł i umiejętności robą naprawdę duże wrażenie. Czyżby wracała moda na intelekt? Oby, oby!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama