Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 19:13
Reklama

Gorzowianie pobiegną dla Żołnierzy Wyklętych

Już w najbliższą niedzielę, 5 marca wystartuje kolejna edycja ogólnopolskiego Biegu Tropem Wilczym organizowanych ku pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Gorzowianie pobiegną dla Żołnierzy Wyklętych
Bieg Tropem Wilczym - X edycja biegu

Autor: Marta Czernicka

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony przez Sejm RP jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązanie do tradycji niepodległościowych, jest obchodzony w Polsce od 2011 roku. Ustawę o ustanowieniu tego święta skierował do Sejmu RP śp. prezydent RP Lech Kaczyński, a podtrzymał jego następca.

🔴 Restauracja Victoria kończy swoją działalność

Data obchodów nie jest przypadkowa – 1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, z polecenia władz komunistycznych strzałem w tył głowy zamordowano przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – płk. Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Skąd wziął się pomysł na bieg ku pamięci Żołnierzy Wyklętych?

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter survivalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych – czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku.

W Gorzowie również pamięć o zwróceniu hołdu poległym żołnierzom nie zniknęła. W środę miasto zostało oflagowane, a Jacek Wójcicki złożył 1 marca wiązanki kwiatów pod pomnikiem pułkownika Witolda Pileckiego oraz pod obeliskiem, które upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia w parku górczyńskim 

To bardzo ważne, aby pamiętać o trudnej historii, która przez lata była zagrzebywana, chowana, w świadomości społeczeństwa. Dziś możemy śmiało o tym mówić, o trudnej historii lat powojennych, o ludziach, którzy walczyli z systemem, walczyli o naszą wolność, niepodległość i suwerenność – powiedział prezydent Wójcicki.

🔴 Zakończono wycinkę drzew przy Warszawskiej. Tu będzie ALDI

W niedzielę 5 marca gorzowscy biegacze rozpoczną i zakończą bieg w parku Górczyńskim. Dystans jaki muszą pokonać to około 2 kilometry. Opłata startowa wynosi 40 zł, natomiast limit uczestników to 200 osób. Zapisy trwają do końca wtorku, 2 marca. Jeżeli chcielibyście wziąć w nim udział, musicie się pospieszyć, ponieważ zostały ostatnie wolne miejsca.

Jacek Wójcicki również skomentował gorzowskie wydarzenie:

To bardzo dobra inicjatywa, bo utrwala w naszej świadomości historyczne już wydarzenia. A pamięć o tych wydarzeniach jest ważna i istotna, bo historia nas uczy i pozwala nam wyciągać wnioski na przyszłość – dodał prezydent Gorzowa.

Dziękujemy, że jesteś z nami!

Gorzowska projektantka Natalia Ślizowska zaprasza na urodziny do swojego atelier. Odbędą się 1 marca przy ul. Chrobrego 34 w Gorzowie w godzinach od 12.00-20.00 Tego dnia projektantka przygotowała promocje na swoje projekty, różne atrakcje, a także uroczystą atmosferę pełną słodkości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama