Problem dotyczy likwidacji Szkoły Podstawowej nr 7. 25 stycznia 2023 roku na Sesji Rady Miasta ma zapaść decyzja dotycząca stopniowej likwidacji placówki przy ul. Estkowskiego 3. Rodzice zostali poinformowani o planach likwidacji szkoły 23 lutego 2022 roku.
Całkowity proces likwidacji ma zakończyć się 31 sierpnia 2029 roku – czytamy w projekcie uchwały.
🔴 Kierowcy potrafią się tam pomylić. Radna zwróciła się z tą sprawą do miasta
Głównym powodem likwidacji szkoły jest niekorzystna sytuacja demograficzna. Na przestrzeni 8 lat liczba dzieci spadła o 290.
Sytuacja się zmieniła po wybuchu wojny na Ukrainie.
Od 24 lutego 2022 roku sytuacja uległa diametralnej zmianie, lecz pomimo tego, że po wybuchu wojny w Ukrainie do Gorzowa Wielkopolskiego napłynęła duża grupa uchodźców i w pierwszym półroczu pojawił się problem z ulokowaniem ich w szkołach, to sytuacja od 1 września 2022 roku uległa pewnej stabilizacji. Ze względu na możliwości lokowania uchodźców w różnych regionach miasta oraz gotowość do zorganizowania oddziałów przygotowawczych, a następnie „wchłonięcia” uczniów ukraińskich do oddziałów podstawowych, poprawiła się sytuacja w Szkole Podstawowej nr 6.
Nadal w świetle danych istnieje niebezpieczeństwo niewystarczającej liczby uczniów do utworzenia oddziałów w Szkole Podstawowej nr 7, co jest związane z tym, że wokół Szkoły Podstawowej nr 7 są ulice wchodzące w skład ścisłego centrum i nie ma możliwości prowadzenia inwestycji mieszkaniowych, które pośrednio mogłyby przyczynić się do zwiększenia liczby dzieci na tym terenie. - czytamy w projekcie uchwały.
🔴 Obraził wójta, odpowiedział za to przed sądem
Kolejnym argumentem przemawiającym za likwidacją placówki jest ''ucieczka'' uczniów z obwodu do innych szkół na terenie miasta.
Dzieci z obwodu Szkoły Podstawowej nr 7 trafiają przede wszystkim do Szkół Podstawowych nr 1, 5, 15 i 17, znajdujących się w promieniu 1,8 km od szkoły obwodowej. Powodami podejmowania decyzji o wyborze szkoły nieobwodowej są zazwyczaj wysokie wyniki edukacyjne, oferta zajęć dodatkowych, w tym sportowych, aktywność projektowa przekładająca się na poszerzanie oferty edukacyjnej i wzbogacanie bazy techno-dydaktycznej, praca z dziećmi o specjalnych potrzebach, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa u dzieci młodszych poprzez oddzielenie ich od młodzieży z liceum - tak jest napisane w projekcie uchwały.
Co stanie się z nauczycielami po likwidacji szkoły?
Decyzja o likwidacji Szkoły Podstawowej nr 7 nie wywoła większych skutków, jeżeli chodzi o zatrudnienie nauczycieli. Oznacza konieczność znalezienia nowego miejsca pracy dla trzech nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w trzech kolejnych latach, co przy niedoborach kadrowych w innych szkołach nie stanowi problemu. W przypadku pozostałych nauczycieli brak takich skutków - czytamy w projekcie uchwały.
🔴 Rekordowy budżet Stali Gorzów!
Historia budynku przy ulicy Estkowskiego 3 sięga drugiej połowy XIX wieku. Mieściła się w nim szkoła powszechna dla chłopców – Knaben-Volksschule I. W 1900 roku była jedną z trzech funkcjonujących szkół dla dzieci i młodzieży. Budynek szkoły uległ w 1945 roku pożarowi i został poddany kapitalnemu remontowi, który trwał 9 lat.
Szkoła Podstawowa nr 7 została uruchomiona w 1954 roku. Wyremontowany budynek liczył wtedy 2 kondygnacje i mieścił w sobie 9 sal lekcyjnych, kancelarię i świetlicę szkolną. Do rejonu szkoły należało 9 ulic, a zajęcia odbywały się na dwie zmiany. W następnym roku wydzielone zostało boisko szkolne, a dwa lata później ogrodzono teren szkoły. Przez kolejne lata dostosowywano nieużyteczne pomieszczenia na potrzeby dydaktyczne i w roku 1971 szkoła dysponowała 12 salami lekcyjnymi.
Dziękujemy, że jesteś z nami!
Gościem programu #autorozmowni był Michał Heck, który na swoim koncie ma m.in. projekt stadionu żużlowego im. Edwarda Jancarza w Gorzowie. Obecnie znany gorzowski architekt zajmuje się tworzeniem koncepcji stadionu piłkarskiego przy ul. Myśliborskiej.
Napisz komentarz
Komentarze