Czesław Ganda nieprzerwanie od 54 lat pracuje na rzecz rozwoju kultury i społeczności naszego miasta. Jako nauczyciel, instruktor i animator przyczynił się do osobistego sukcesu wielu osób w każdym wieku, od dzieci i młodzieży po twórców dorosłych. Działając głównie na niwie muzycznej nie zaniedbał innych dziedzin sztuki, zarówno na poziomie amatorskim jak i profesjonalnym.
Od 1988 roku prezesuje prężnie działającemu, gorzowskiemu oddziałowi Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury. W latach 1994 – 2013 pracował w Miejskim Centrum Kultury prowadząc warsztaty muzyczne, współorganizując dziesiątki większych i mniejszych wydarzeń artystycznych rocznie. Przejście na emeryturę nie zakończyło jego pracy społecznej. Jest osobą wyróżniającą się kulturą osobistą, kompetencjami i doświadczeniem. Cieszy się powszechną sympatią, autorytetem wśród współpracowników i podopiecznych oraz szacunkiem artystów z wielu dziedzin sztuki.
Czesław Ganda został uhonorowany wieloma odznaczeniami, tytułami i nagrodami, a wśród nich: 0dznaką Honorową Miasta Gorzowa Wlkp. i Honorową Odznaką Związku Literatów Polskich (2017), Nagrodą Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. oraz Złotym Dukatem Lubuskim marszałka województwa lubuskiego (2015), Srebrnym Krzyżem Zasługi (2012), Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej (2005) i Złotą Odznaką Rady Krajowej Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury (1996).
Życiorys
Urodzony 26.6. 1947 roku. Absolwent Liceum Pedagogicznego w Sulechowie o profilu muzycznym, gdzie uczył się i doskonalił grę na skrzypcach oraz klarnecie. Następnie kontynuował edukację w Studium Nauczycielskim na Wydziale Muzycznym w Gorzowie Wielkopolskim i w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze, w Zakładzie Wychowania Muzycznego.
Od początków swojej edukacji muzycznej brał udział w licznych warsztatach, zarówno w zakresie gry na klarnecie, jak i poświęconych metodyce nauczania przedmiotów muzycznych. Jeszcze podczas studiów rozpoczął działalność koncertową, śpiewał w chórze czterogłosowym, grał na skrzypcach i klarnecie, zarówno w zespołach kameralnych, wykonujących repertuar klasyczny, jak i formacjach grających muzykę rozrywkową oraz w kwintecie jazzowym.
W latach 1968-1975 w Szkole Podstawowej nr 2 w Gorzowie Wlkp. był nauczycielem wychowania muzycznego. Każdy uczeń, a było ich ponad 600, potrafił zagrać na dzwonkach diatonicznych, chromatycznych lub na flecie prostym, popularne melodie. Uczył śpiewu, dykcji, historii muzyki, przytaczał utwory wielkich mistrzów zarejestrowanych na płytach winylowych.
W 1975 roku podjął pracę w Zakładowym Domu Kultury „Chemik” Zakładów Włókien Chemicznych Stilon w Gorzowie Wlkp. jako kierownik działu artystycznego. Sprawował tam nadzór artystyczny nad pracą zespołów dziecięcych, młodzieżowych oraz sekcji muzycznych, tanecznych, plastycznych i literackich. Współorganizował koncerty kameralne oraz duże koncerty z udziałem wielu wybitnych artystów scen polskich.
W 1981 roku współtworzył Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Gorzowie Wielkopolskim, którego był trzecim prezesem i pozostaje nim do dziś. Stowarzyszenie powstało na gruncie potrzeby wyrażania zmian społecznych i kulturalnych, a także dążenia przez twórców – amatorów do mistrzostwa, w czym niejednokrotnie sam służył dobrą radą.
W 1991 roku udało mu się reaktywować orkiestrę dętą. Powstała Gorzowska Orkiestra Dęta, której kapelmistrzem został Bolesław Malicki. Z okazji 750 rocznicy nadania praw miejskich zainicjował i zrealizował Festiwal Orkiestr Dętych Alte Kameraden.
2014 roku, po przejściu na emeryturę, podczas Walnego Zebrania Delegatów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp. został wybrany prezesem tego stowarzyszenia. Funkcję tę pełnił do 2022 roku.
źródło: UM Gorzów Wlkp.
Napisz komentarz
Komentarze