Program jest realizowany w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. Tomografia komputerowa to oferta dla aktywnych palaczy i osób, które paliły przez wiele lat, a rzuciły nałóg nie więcej niż 15 lat temu. Jeśli spełniają te i inne warunki, mogą skorzystać z profilaktyki.
🔴 Budowa Centrum Przesiadkowego ma już swój harmonogram
Nie potrzeba skierowania. Wystarczy zgłosić się na oddział chorób płuc i wypełnić anonimową ankietę - mówi Halina Przewoźna, koordynatorka programu w szpitalu. Na podstawie ankiety lekarz kwalifikuje pacjenta do badania.
Program jest adresowany do dwóch grup palaczy:
- Pierwsza to osoby w wieku 55-74 lat, które palą (co najmniej 20 lat, co najmniej jedną paczkę na dobę) lub rzuciły nałóg nie więcej niż 15 lat temu.
- Druga grupa pacjentów to osoby 50-74 lata, które są aktywnymi palaczami lub rzuciły palenie nie więcej niż 15 lat temu i stwierdzono u nich jeden z wielu czynników ryzyka.
- Chodzi o osoby, które - z uwagi na wykonywany zawód - były narażone na działanie krzemionki, berylu, niklu, chromu, kadmu, azbestu, związków arsenu, spalin silników diesla, dymu ze spalania węgla kamiennego, sadzy, ekspozycji na radon, chorowały na raka płuca, chłoniaka, raka głowy i szyi lub raki zależne od palenia tytoniu, np. raka pęcherza moczowego, ich bliscy (krewni pierwszego stopnia) mieli raka płuca, chorują na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) lub samoistne włóknienie płuc (IPF).
Jak skorzystać z programu?
Wystarczy umówić się na wizytę pod numerem 734 821 568 w poniedziałki, środy i piątki od 8.00 do 13.30, we wtorki od 11.00 do 16.00.
Dziękujemy, że jesteś z nami!
Napisz komentarz
Komentarze