Żyjemy w czasach, gdzie na wizytę na NFZ u specjalisty czeka się bardzo długo. W niektórych przypadkach czas ma ogromne znaczenia i tak jest właśnie z próchnicą. Co prawda zapewnienie uczniom korzystania z gabinetu dentystycznego należy do zadań organu prowadzącego, jednak doskonale wiemy, że wszystko w teorii wydaje się proste, a w praktyce wygląda to zdecydowanie gorzej. Uwagę na problem dotyczący opieki stomatologicznej w szkołach zwraca radna Anna Kozak.
Stale pogarszający się stan uzębienia wśród uczniów gorzowskich szkół pozwala na stwierdzenie faktu, że wymagane jest stworzenie profilaktycznych programów prozdrowotnych oraz umożliwienia wizyty u lekarza stomatologa na terenie szkoły. Uczniowie coraz częściej borykają się z chorobą próchniczą, ubytkami w uzębieniu, chorobami przyzębia a leczenie utrudnione jest ze względu na wysoki koszt opieki prywatnej. Terminy w ramach leczenia NFZ są zbyt długie. Zwracam się z prośbą o stworzenie gabinetów stomatologicznych dla uczniów w szkołach i szeroką profilaktykę w tym zakresie – wyjaśniła Anna Kozak radna klubu Koalicji Obywatelskiej.
🔴 GIS wycofuje znane tabletki na ból gardła
Poznaliśmy odpowiedź przedstawicieli Urzędu Miasta w tej sprawie.
Warunkiem sprawowania przez lekarza dentystę opieki stomatologicznej nad uczniami jest zawarcie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej. W przypadku braku gabinetu dentystycznego w szkole, organ prowadzący szkołę zawiera porozumienie z podmiotem wykonującym działalność lecznica w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia stomatologicznego dla dzieci i młodzieży finansowanych ze środków publicznych — wspomniała Małgorzata Domagała.
🔴 Dawna Centrala Rybna szuka nowego właściciela
W gorzowskich szkołach i placówkach realizowane są programy dotyczące profilaktyki zdrowotnej.
Zagadnienia związane z profilaktyką i higieną jamy ustnej są realizowane w szkołach i placówkach w ramach profilaktyki zdrowotnej, obejmującej edukację zdrowotną i promocję zdrowia. Utworzenie nowych gabinetów stomatologicznych w szkołach jest uwarunkowane pozyskaniem lekarzy dentystów chętnych do prowadzenia świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 roku życia oraz profilaktycznych świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 19 roku życia. W związku z powyższym, po upublicznieniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia wykazu podmiotów, które będą realizowały świadczenia zdrowotne z zakresu leczenia stomatologicznego w 2023 roku propozycja zawarcia porozumienia, zostanie ponowiona – wyjaśniła Zastępca Prezydenta Miasta Gorzowa.
Dziękujemy, że jesteś z nami!
Postanowienia noworoczne sprawiają, że co raz więcej osób rozgląda się za jakąś siłownią i planami treningowymi. Pierwszy tydzień stycznia to też dobry czas na rozpoczęcie nowego zdrowego stylu życia. Jak do tego podejść, by wytrwać w postanowieniu i robić to z głową? Zapytaliśmy specjalistki.
Napisz komentarz
Komentarze