Temperatura jest kluczowa
Kierowcy często zastanawiają się, kiedy jest odpowiedni moment na wymianę opon z letnich na zimowe. „Zdaniem wielu ekspertów „zimówka” znacząco poprawia bezpieczeństwo jazdy, gdy tylko temperatura w ciągu dnia zacznie regularnie spadać poniżej 7 st. C.” – czytamy na stronie mazowieckiej policji. To właśnie ten rodzaj ogumienia charakteryzuje się wyższą przyczepnością nawet na suchej nawierzchni. Kiedy zaś asfalt pokrywa się opadami, specjalna konstrukcja i nacięcia w bieżniku odprowadzają nadmiar wody i śniegu w taki sposób, aby możliwe było zachowanie kontroli nad prowadzonym pojazdem i zminimalizowane ryzyka poślizgu.
🔴 Areszty dla mężczyzn, którzy potrącili interweniujących funkcjonariuszy
Kiedy możemy dostać mandat?
W Polsce przepisy nie nakładają na kierowców obowiązku użytkowania opon zimowych, dlatego policja nie nałoży również mandatu, jeśli ogumienie nie zostanie zmienione. Należy jednak pamiętać, że niedopuszczalne jest ich zużycie powyżej przewidzianej normy. Minimalna głębokość bieżnika to zgodnie z prawem 1,6 mm. Eksperci zgodnie twierdzą jednak, że realne bezpieczeństwo zapewnia wgłębienie 4-milimetrowe. Za poruszanie się na „łysych” oponach służby mogą nawet pozbawić nas dowodu rejestracyjnego z uwagi na niedostateczny stan techniczny pojazdu. W takiej sytuacji dalsza jazda byłaby zabroniona.
News4Media/ fot. iStock
Dziękujemy, że jesteś z nami!
W rejonie ulic Wyczółkowskiego, Mościckiego i Wańkowicza wprowadzono strefę ograniczonej prędkości do 30 km/h. Strefa ma poprawić bezpieczeństwa mieszkańców miasta, szczególnie uczniów pobliskich szkół. Na przejściu dla pieszych na wysokości Zespołu Szkół Specjalnych przy ul. Mościckiego zostały również zamontowane progi zwalniające.
Napisz komentarz
Komentarze