Ojciec Święty zmarł 21 kwietnia w wieku 88 lat. Pogrzeb odbędzie się 26 kwietnia w Watykanie i zgromadzi światowych przywódców, duchownych oraz miliony wiernych z całego świata. Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą zapowiedzieli udział w uroczystościach pogrzebowych.
„W związku ze śmiercią Ojca Św. Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, aby dzień pogrzebu – 26 kwietnia – uczynić dniem żałoby narodowej” – czytamy w oficjalnym komunikacie.
Co oznacza żałoba narodowa w Polsce?
Żałoba narodowa to czas powagi i refleksji. W tym okresie flagi państwowe na budynkach publicznych opuszcza się do połowy masztu. Zwyczajowo rezygnuje się też z imprez o charakterze rozrywkowym – koncertów, festiwali czy zawodów sportowych.
Warto zaznaczyć, że mimo żałoby 26 kwietnia nie będzie dniem wolnym od pracy. Pracodawcy i instytucje mogą jednak wprowadzać zmiany w organizacji dnia – odwoływać spotkania, wydarzenia czy zmieniać harmonogram pracy.
Żałoba a życie codzienne – czego się spodziewać?
Choć żałoba narodowa nie niesie za sobą sankcji karnych za organizację wydarzeń rozrywkowych, przyjęło się, że wiele z nich jest w tym czasie odwoływanych lub przenoszonych. Organizatorzy powinni dostosować się do zaleceń władz i wykazać szacunek wobec ogłoszonej żałoby.
Podsumowanie – najważniejsze informacje:
- 26 kwietnia 2025 roku to dzień żałoby narodowej w Polsce
- Związany z pogrzebem papieża Franciszka
- Nie jest to dzień wolny od pracy, ale mogą pojawić się zmiany organizacyjne
- Zaleca się odwołanie imprez masowych i rozrywkowych
- Flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu
Napisz komentarz
Komentarze