Mimo ciągłych starań policjantów na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa, wielu akcji prewencyjnych i profilaktycznych czy apeli o przestrzeganie przepisów prawa i zachowanie ostrożności na lubuskich drogach w ostatnim czasie doszło do kilku wypadków. Niestety, konsekwencje dwóch z nich okazały się tragiczne, bowiem uczestnicy tych zdarzeń ponieśli śmierć.
Do pierwszego wypadku doszło w sobotę (22 lutego) po godzinie 17 w Drezdenku. Według wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia, 81-letnia kobieta próbowała przejść przez jezdnie poza przejściem dla pieszych i została potrącona przez jadący pojazd marki VW. Po zderzeniu została przetransportowana do szpitala, gdzie kilka godzin później zmarła. Na miejscu pracowali strzeleccy policjanci, którzy wykonywali czynności procesowe, które na dalszym etapie będą istotne dla wyjaśnienia wszystkich okoliczności tego tragicznego zdarzenia.
Drugi wypadek ze skutkiem śmiertelnym miał miejsce w poniedziałek (24 lutego) po godzinie 20 na drodze krajowej numer 24, gdzie doszło do zderzenia dwóch pojazdów – autobusu oraz pojazdu dostawczego renault master. Siła uderzenia obu pojazdów była bardzo duża, na co wskazuje spora odległość od siebie po zderzeniu. Wstępna ustalenia policjantów wskazują, że kierujący autobusem, 57-letni mężczyzna miał zjechać na przeciwległy pas ruchu i zderzyć się z prawidłowo jadącym pojazdem marki renault. Niestety w wyniku tego zderzenia śmierć na miejscu poniósł 49-letni kierowca pojazdu dostawczego, natomiast kierowca autobusu został odwieziony do szpitala. Tam właśnie policjanci zbadali stan trzeźwości kierowcy autobusu – okazało się, że 57-latek był nietrzeźwy i miał w swoim organizmie trzy promile alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany i będą z nim przeprowadzane w najbliższym czasie czynności procesowe. Na drodze do późnych godzin nocnych pracowali policjanci, którzy pod nadzorem prokuratora prowadzili oględziny pojazdów i miejsca zdarzenia.
25-letni kierowca BMW, notorycznie lekceważący przepisy ruchu drogowego, został ukarany przez strzeleckich policjantów. Mężczyzna, pędząc z prędkością bliską 170 km/h, stanowił realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Dzięki szybkiej interwencji funkcjonariuszy, niebezpieczna jazda została przerwana, a kierowca otrzymał dotkliwą karę w postaci 5 tysięcy złotych mandatu oraz 15 punktów karnych.
Te dwa opisane powyżej wypadki, to przede wszystkim tragedie dla rodzin, które na drogach straciły bliskie im osoby. Okoliczności drugiego zdarzenia wskazują, że do wypadku niewątpliwie mógł przyczynić się stan psychofizyczny, czyli wysokie stężenie alkoholu w organizmie kierowcy autobusu. Wszelkie okoliczności tych zdarzeń zostaną wyjaśnione w prowadzonych postepowaniach przygotowawczych.
Lubuscy policjanci podczas codziennej służby starają się zapewnić i zwiększyć poziom bezpieczeństwa na lubuskich drogach. W codziennych kontrolach mundurowi sprawdzają stan trzeźwości kierujących, uprawnienia do kierowania, przewożenie pasażerów czy stan techniczny pojazdów – te wszystkie aspekty mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia pozostaje samo zachowanie kierowców i pieszych. Prowadzone kontrole maja na celu wyeliminowanie niebezpiecznych zachowań za kierownicą, także związanych z nadmierną prędkością. A to właśnie przekroczenie dopuszczalnej prędkości i niedostosowanie jej do warunków jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych. Praca policjantów drogówki powinna być wsparta odpowiedzialnością i zdrowym rozsądkiem ze strony wszystkich uczestników ruchu. Mowa tu przede wszystkim o przestrzeganiu przepisów prawa – swoistego fundamentu bezpieczeństwa. Wspólnie – policja i społeczeństwo – zróbmy wszystko, aby na drogach nie dochodziło do tak tragicznych zdarzeń. My, jako lubuscy policjanci każdego dnia dokładamy wszelkich starań, aby wszyscy uczestnicy ruchu na lubuskich drogach byli bezpieczni.
Dziękujemy, że jesteś z nami!
Napisz komentarz
Komentarze