Stoi za tym Fundacja Dobre Państwo. Domaga się ona – jak podaje portalsamorządowy.pl – by instalacje lub urządzenia w miejscach kultu religijnego (np. dzwony kościelne) również podlegały limitom hałasu. Bo teraz tak nie jest.
Tymczasem – co podkreślają autorzy – samorząd jest zobowiązany dbać o komfort akustyczny mieszkańców.
Normy hałasu według prawa
Zgodnie z prawem limity hałasu – przypomina serwis – w otwartym terenie wynoszą:
- 45 decybeli w dzień i 40 w nocy – w strefie ochronnej A (uzdrowiska) i na terenach szpitali poza miastem,
- 50 decybeli w dzień i 40 decybeli w nocy – na terenach zabudowy jednorodzinnej, szpitali w miastach, domów opieki oraz zabudowy związanej z czasowym lub stałym pobytem dzieci i młodzieży,
- 55 decybeli w dzień i 45 decybeli w nocy – na terenach zabudowy wielorodzinnej, zamieszkania zbiorowego, zabudowy zagrodowej, mieszkaniowo-usługowej i rekreacyjno-wypoczynkowej,
- 55 decybeli w dzień i 45 decybeli w nocy – w strefie śródmiejskiej miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców.
Fundacja domaga się usunięcia wyjątku z przepisów
Wyjątkiem od tych zasad są instalacje lub urządzenia w miejscach kultu religijnego, np. właśnie dzwony. Fundacja Dobre Państwo chce usunięcia tego wyjątku z ustawy Prawo ochrony środowiska wyjątku.
„W imieniu tych, którzy głosu nie mają, zwracamy się do was, decydentów odpowiedzialnych za losy obywateli i rozwiązanie kwestii fundamentalnych dla dobra wspólnego, abyście zaradzili w poruszonej sprawie” – czytamy w petycji.
Dokument trafił już do senackiej Komisji Petycji.
Dziękujemy że jesteś z nami
Napisz komentarz
Komentarze