eSIM i Multi SIM – czym w ogóle są te rozwiązania?
Niezależnie od tego, czy korzystasz z abonamentu, czy oferty na kartę, warto rozumieć podobieństwa i różnice pomiędzy eSIM oraz Multi SIM. Przede wszystkim obie te wersje są kartami wirtualnymi, tzn. nie potrzebujemy wspomnianych kartoników z czipem, by rozpocząć korzystanie z telefonu. Ich dane są bowiem cyfrowo zapisywane w konkretnych urządzeniach. Podstawową różnicą jest to, że eSIM to cyfrowa wersja karty SIM, która działa jako pełnoprawna karta SIM. Multi SIM to usługa, która pozwala na korzystanie z dodatkowych numerów (np. na urządzeniach takich jak smartwatch), przy czym główny numer może być obsługiwany przez tradycyjną kartę SIM lub eSIM. W skrócie: karta eSIM może działać samodzielnie, zaś Multi SIM tylko jeśli ma wsparcie karty głównej (niezależnie od tego, czy jest to forma cyfrowa, czy tradycyjna – tak, Multi SIM można wygenerować także do karty fizycznej, stąd też określenie „dodatkowy profil karty eSIM” nie w pełni oddaje istotę rzeczy).
Karty wirtualne – zarówno eSIM, jak i Multi SIM – otworzyły drzwi do nowych możliwości. Dzięki nim możemy korzystać z kilku urządzeń mobilnych, takich jak smartwatche, z tym samym numerem telefonu, bez konieczności noszenia dodatkowych kart SIM. Dzięki temu można mieć jeden numer na dwóch urządzeniach. To bardzo wygodna opcja, choć na ten moment najczęściej dotyczy ona ofert na abonament. Jeśli zaś chodzi o karty eSIM, nie ma tu żadnych ograniczeń, czego przykładem jest Play, który oferuje usługę eSIM zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych, a możliwość korzystania z tej usługi jest dostępna także w ofertach na kartę.
Zalety cyfrowych kart SIM

Co ważne, jeśli aktualnie posiada się tradycyjną kartę fizyczną, nie ma żadnego obowiązku, by zmieniać ją na wersję elektroniczną, choć na pewno warto wziąć tę alternatywę pod uwagę. Dlaczego?
Po pierwsze, ze względu na wygodę – brak fizycznej karty eliminuje ryzyko jej zgubienia lub uszkodzenia. Dodatkowo, eSIM pozwala na szybkie przełączanie się między urządzeniami, bez konieczności wymiany fizycznej karty. Co więcej, jeśli tego typu karty zyskają jeszcze bardziej na popularności, zapewne producenci telefonów coraz chętniej będą tworzyć modele bez przeznaczania jakiegokolwiek miejsca na „kartonik”. To zaś może przełożyć się na możliwość tworzenia smartfonów o jeszcze cieńszym profilu i niższej wadze.
Po drugie, eSIM umożliwia posiadanie dwóch numerów na jednym urządzeniu, do czego nie jest wymagane wejście na dwie oddzielne karty. Zanim nastała era eSIM, konieczne było do tego wyposażenie się w odpowiednio przystosowany smartfon (dotyczyło to zarówno ofert na kartę, jak i abonament). Inną opcją było noszenie dwóch oddzielnych urządzeń, co trzeba przyznać – jest dość obciążające i niewygodne. Cóż, przez wiele lat tak jednak radzili sobie ludzie, którzy musieli na co dzień korzystać zarówno z numeru prywatnego, jak i biznesowego. Na szczęście to już za nami!
Po trzecie, jak to zostało wspomniane – można mieć też jeden numer na dwóch urządzeniach, na co pozwala korzystanie z karty Multi SIM. W tym przypadku także trzeba wyposażyć się w sprzęty, które są kompatybilne z tego typu systemem (większość najnowszych modeli czołowych marek jest do tego w pełni przystosowana, jak np. liczne modele Samsung Galaxy czy iPhone od wersji 11 w górę).
Po czwarte, brak fizycznych kart to duży plus dla planety. W końcu ich tworzenie jest przecież generowaniem kolejnych odpadów. Wiąże się też z koniecznością transportu, a co za tym idzie – dodatkową emisją CO2. Dla osób chcących być eko karty wirtualne są zatem najlepszymi opcjami!
Oferta na kartę a eSIM – jak uruchomić tę usługę?

Jak można zacząć korzystać z karty eSIM? Przedstawimy to na przykładzie wspomnianego już Play. U tego właśnie operatora jest to bowiem niezwykle prosty proces, który zajmuje dosłownie chwilę i można go w całości przeprowadzić samodzielnie.
Niezależnie od tego, czy masz ofertę na kartę, czy na abonament, możesz uruchomić eSIM w aplikacji Play24. Co ważne, musisz mieć przy tym pełne uprawnienia do modyfikowania usług na swoim koncie. Jeśli je masz, wystarczy, że wejdziesz w „Twoje konto”, następnie „Twoją kartę SIM” i zakładkę „Zarządzaj kartą”. W niej pojawi się opcja „Wymień kartę na eSIM”. Gdy ją klikniesz, wyskoczą kolejne wskazówki, które w bardzo obrazowy sposób przeprowadzą Cię przez resztę procesu.Wymiana tradycyjnej karty SIM na eSIM lub migracja między eSIM (np. przy zmianie telefonu) jest darmowa, pod warunkiem, że proces jest przeprowadzony przez aplikację Play24.
A co zrobić z kartonikową kartą, której nie będziesz już potrzebować? Gdy cały proces rejestracji karty eSIM będzie zakończony, kartonik możesz zutylizować i pożegnać się ze starymi rozwiązaniami – zdecydowanie idzie nowe!