Tomografia komputerowa dostępna jest dla osób z grupy podwyższonego ryzyka, bez konieczności skierowania .Program badań w kierunku raka płuca realizowany w gorzowskim szpitalu to część Narodowej Strategii Onkologicznej. Jego celem jest wczesne wykrywanie nowotworów płuc u osób najbardziej narażonych na ich rozwój. Kluczowym elementem programu jest możliwość przeprowadzenia tomografii komputerowej płuc, która pozwala wykryć nawet niewielkie zmiany chorobowe.
Kogo obejmuje program?
Program jest skierowany do dwóch grup pacjentów:
- Osoby w wieku 55–74 lat, które:
- Palą od co najmniej 20 lat co najmniej jedną paczkę papierosów dziennie.
- Rzuciły palenie, ale nie więcej niż 15 lat temu.
- Osoby w wieku 50–74 lat, które są aktywnymi palaczami lub rzuciły palenie nie więcej niż 15 lat temu i spełniają dodatkowe kryteria, takie jak:
- Historia nowotworów zależnych od palenia tytoniu, np. raka pęcherza moczowego.
- Narażenie zawodowe na substancje szkodliwe (np. azbest, chrom, nikiel, spaliny silników diesla).
- Choroby przewlekłe, takie jak POChP czy włóknienie płuc.
- Obciążenie rodzinne – krewni pierwszego stopnia, którzy mieli raka płuca.
Wojewódzki Urząd Pracy opublikował najnowsze dane dotyczące bezrobocia w naszym regionie. Co ciekawe stopa bezrobocia w grudniu zeszłego roku była taka sama jak pod koniec 2023 roku i wynosiła 2,4%.
Na badanie nie potrzeba skierowania. Wystarczy zgłosić się na Oddział Chorób Płuc w gorzowskim szpitalu i wypełnić anonimową ankietę. Na podstawie jej wyników lekarz kwalifikuje pacjenta do tomografii komputerowej.
Chcemy, by jak najwięcej osób skorzystało z tej możliwości. Wczesne wykrycie raka płuca daje większe szanse na skuteczne leczenie – podkreśla Halina Przewoźna, koordynatorka programu.
Rak płuca to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych w Polsce. Wczesne wykrycie choroby często jest kluczowe dla powodzenia leczenia. Program w gorzowskim szpitalu daje szansę na poprawę statystyk i ratowanie życia osób z grup ryzyka.
Napisz komentarz
Komentarze