Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 kwietnia 2025 13:35
Reklama

Radny z Gorzowa chce zmian w zbiórce tekstyliów. Proponuje nowe rozwiązania

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce obowiązuje nowy przepis nakładający na samorządy obowiązek organizacji selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych – odzieży, tkanin i obuwia. Choć zadanie to należy realizować w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), w praktyce wiele miast – w tym Gorzów – boryka się z wyzwaniami dotyczącymi efektywnego wdrażania tego obowiązku.
Radny z Gorzowa chce zmian w zbiórce tekstyliów. Proponuje nowe rozwiązania

W związku z tym, gorzowski radny Roman Sondej skierował do Prezydenta Miasta interpelację, w której zwraca uwagę na konieczność podjęcia działań usprawniających zbiórkę tekstyliów i przedstawia konkretne propozycje inspirowane katalogiem dobrych praktyk przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Wśród rekomendowanych działań znalazły się m.in.:

  • organizacja zbiórek workowych typu "door-to-door", czyli wyznaczenie dni, w których mieszkańcy mogliby wystawiać tekstylia przed domy;
  • ustawienie kontenerów na tekstylia w przestrzeniach publicznych – przy szkołach, centrach handlowych czy placach;
  • tworzenie tzw. "Re-butików gminnych" – punktów wymiany używanej odzieży i promowania gospodarki obiegu zamkniętego;
  • współpraca z organizacjami charytatywnymi i non-profit w zakresie przekazywania ubrań potrzebującym;
  • działania edukacyjne i kampanie promujące świadome podejście do recyklingu tekstyliów oraz korzyści płynące z ich ponownego użycia.

Radny podkreśla również potrzebę organizacji lokalnych wydarzeń wymiany ubrań i obuwia, co mogłoby ograniczyć ilość odpadów tekstylnych trafiających na wysypiska, a także zmniejszyć konsumpcję nowych produktów.

Szczególną uwagę Roman Sondej zwraca na obecne funkcjonowanie PSZOK w rejonie ul. Fieldorfa-Nila 16. Jak zauważa, jego lokalizacja nie sprzyja aktywnemu udziałowi mieszkańców – szczególnie osób starszych czy niezmotoryzowanych – w procesie oddawania tekstyliów. W interpelacji apeluje więc o utworzenie systemu bardziej dostępnego i przyjaznego mieszkańcom.

Radny powołuje się na rekomendacje ministerialne i wprost proponuje, by w Gorzowie wdrożono rozwiązania opisane w propozycji nr 1 i nr 2 z oficjalnego katalogu dobrych praktyk.

Dziękujemy, że jesteś z nami!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama