Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 5 lutego 2025 08:44

Od 2025 roku nowe zasady segregacji odpadów w Gorzowie i okolicach

Od 1 stycznia 2025 roku mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego oraz okolicznych gmin, takich jak Kłodawa, Deszczno, Santok, Bogdaniec i Lubiszyn, będą musieli dostosować się do nowych przepisów dotyczących segregacji odpadów.
Od 2025 roku nowe zasady segregacji odpadów w Gorzowie i okolicach

Zmiany dotyczą szczególnie tekstyliów i obuwia, które od tej daty nie mogą być wyrzucane do pojemników na odpady zmieszane. 

Dlaczego wprowadzono zmiany?

Nowe regulacje są częścią europejskiej polityki zmierzającej do poprawy recyklingu odpadów tekstylnych. Tekstylia stanowią znaczące obciążenie dla środowiska, a ich właściwa segregacja może przyczynić się do zmniejszenia tego wpływu.

Gdzie oddać zużyte tekstylia?

Od 1 stycznia 2025 roku wszystkie zużyte tekstylia, takie jak ubrania, buty, koce, pościel, firany czy ręczniki, będą musiały być dostarczane do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

W Gorzowie:

  • ul. Fieldorfa-Nila 16
  • ul. Małyszyńska 47

W gminach ościennych:

  • Łupowo, ul. Słowackiego 54A
  • Deszczno, ul. Niebieska 1C
  • Różanki, ul. Myśliwska 16B
  • Lubiszyn, ul. Pocztowa 25A
  • Gralewo, ul. Gralewo 40G

Niepotrzebne ubrania można również oddać do specjalnych pojemników zlokalizowanych na terenie miasta. Wiele z nich trafia następnie do osób potrzebujących lub jest poddawanych recyklingowi.

Kary za nieprzestrzeganie przepisów

Właściciele nieruchomości, którzy nie będą przestrzegali nowych zasad, muszą liczyć się z konsekwencjami. Straż miejska i policja będą miały prawo nałożyć grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Dodatkowo, jeśli tekstylia zostaną wykryte w odpadach zmieszanych, gmina może naliczyć wyższe opłaty za wywóz śmieci.

Dlaczego warto segregować tekstylia?

Segregacja tekstyliów nie tylko pomaga chronić środowisko, ale również umożliwia ponowne wykorzystanie surowców. Wiele ubrań, które trafiają na śmietnik, mogłoby służyć innym lub być przerobionych na nowe produkty.

Dziękujemy, że jesteś z nami!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama