Ryszard Dyrak urodził się 18 maja 1950 roku w aglomeracji Wrocławskiej, a dokładniej w Środzie Śląskiej. Do Gorzowa Wielkopolskiego trafił najprawdopodobniej ze względu na studia, które odbywał w Zielonej Górze. Zmarł w tragicznych okolicznościach w 1999 roku. Był ofiarą wypadku samochodowego.
Ryszard Dyrak zapisał się na kartach historii jako jedna z ważniejszych postaci PRL-owskiego Gorzowa. Między innymi był dyrektorem Gorzowskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego oraz założycielem firmy Gobex.
Ze względu na jego zasługi, którymi bezdyskusyjnie zmienił krajobraz Gorzowa Wielkopolskiego, Radni Rady Miasta zdecydowali się na napisanie listu do Prezydenta, Jacka Wójcickiego.
W liście Radny Jerzy Synowiec, za pośrednictwem Przewodniczącego Rady Miasta Roberta Surowca, zwraca się z prośbą do Prezydenta Gorzowa. Proponuje nadanie imienia Ryszarda Dyraka rondu zlokalizowanemu w przebiegu ul. Im. Generał Elżbiety Zawackiej. Rondo do tej pory pozostawało bezimienne.
Radny określa Ryszarda Dyraka „godnym patronem” głównie ze względu na jego zasługi oraz odegranie ważnej roli w budowaniu krajobrazu powojennego Gorzowa. Nadanie jego imienia temu rondu ma na celu upamiętnienie jego oddania oraz uhonorowanie śmierci w tragicznych okolicznościach.
„Był inżynierem budownictwa lądowego, jednym z założycieli GPBP Gobex, działaczem gospodarczym i społecznym. Pełnił zaszczytną funkcję posła na Sejm X kadencji (1989-1991). Absolwent Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Zielonej Górze (1976). Od 1969 roku związany z budownictwem. Był dyrektorem Gorzowskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego [GPBP], jednym z pomysłodawców i założycieli GPBP Gobex (1981-1991), którego był też prezesem, a następnie doprowadził do jego całkowitej prywatyzacji. Później prezes i dyrektor spółki ARX-Gobex (1991). Poseł sejmu kontraktowego (1989-1991, z listy PZPR). W 1991 roku kandydował do senatu, a w 1989 do Rady Miasta Gorzowa. Był członkiem PUS, Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Unii Wolności. Współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Archiwum i Pamiątek Przeszłości, m.in. wspierał finansowo wydawany przez Archiwum Państwowe w Gorzowie Nadwarciańskim Rocznik Historyczno- Archiwalny. Pochowany na cmentarzu komunalnym w Gorzowie” – czytamy o zasługach inżyniera w dokumencie.
Osoby, takie jak Ryszard Dyrak, są ważnymi postaciami dla historii naszego miasta. Budowanie swego rodzaju autentyczności i oryginalności, które w późniejszym czasie wyróżniało nasze miasto, nie powinno zostać niezauważone.
Umieszczanie gorzowskich bohaterów w miejscach, które będą na co dzień nam o nich przypominać, zdecydowanie wpłynie na budowanie tożsamości Gorzowian i odegra ważną rolę w upamiętnianiu istotnych postaci naszego regionu.
Dziękujemy, że jesteś z nami!
Napisz komentarz
Komentarze