piątek, 18 października 2024 10:36

Kangoo Basket zwycięskie u siebie w hali

Koszykarze Kangoo Basket wygrali pierwszy domowy mecz sezonu. Kangury pokonały GAK Energę Gdynia 87:81(23:15,20:26,18:29,26:11).

Autor: Piotr Kaczmarek

Źródło: Facebook / Kangoo Basket

Ponad pół roku musieli czekać gorzowscy kibice koszykówki na kolejny domowy mecz o stawkę zespołu EIG CEZiB Kangoo Basket. Ostatni raz bowiem Kangury o ligowe punkty w hali przy ulicy Warszawskiej zagrały 23 marca bieżącego roku. Przerwa między sezonami dla podopiecznych trenera Andrzeja Stefanowicza była więc bardzo długa, ale w sobotnie popołudnie dobiegła końca. Tego dnia Kangoo w drugiej kolejce 2. ligi podjęło ekipę Energi GAK Gdynia, na której czele stanął Kacper Ponitka – młodszy brat kapitana reprezentacji Polski i zdobywca 25. punktów w otwierającym kampanie spotkaniu z Basket 2010 Kruszwica. Kangury czekał bardzo trudny egzamin z gry w defensywie.

W pierwszej kwarcie sobotniej potyczki parkiet niemal się palił od gry w defensywie Kangurów. Gospodarze nie pozwalali gdynianom dochodzić do czystych sytuacji rzutowych, harowali pod koszem w zbiórkach, a nawet zdarzyły się efektowne bloki. W ofensywie Kangury zaczęły od ,,trójki” Tomasza Urbana, co zwiastowało dobrą formę rzutową. W premierowej kwarcie z dystansu trafił jeszcze Konrad Jelski i ponownie Urban, a akcje podkoszowe ładnie wykańczał Kacper Kaźmierski. Taka postawa dała gorzowskim koszykarzom wygraną w tej części meczu 23:15.

Drugie dziesięć minut przyniosły zmianę ról na boisku. Energa postawiła na bardziej fizyczną grę i dzięki temu zaczęła dochodzić do korzystniejszych sytuacji rzutowych. Dodatkowo w poczynania Kangoo wkradły się niewymuszone błędy, a to nakręcało gości. Gdynianie w kilka chwil odrobili straty i wyszli nawet na prowadzenie 25:27. Utrata korzystnego wyniku podziałała jak płachta na byka na Jelskiego. Kapitan gorzowskiej drużyny przejął inicjatywę i w pojedynkę punktował rywala. Do końca tej kwarty Jelski rzucił jedenaście oczek, co zamieniło się w zwycięstwo do przerwy 43:41.

W drugą połowę spotkania znakomicie weszli goście z Gdyni. Energa szybko zaczęła zdobywać punkty i po kilkunastu sekundach dopisała sobie już ich siedem. Wiodącą rolę wśród przyjezdnych odgrywali Szymon Kiejzik i Kornel Wieczerzak, którzy rozgrywali piłkę i wzajemnie się szukali. Często także ta dwójka zdobywała punkty z dalszej odległości. Taka postawa nakręcała ich wzajemnie, a w pojedynczych akcjach wtórowali im koledzy z zespołu. Przewaga Energi rosła w imponującym tempie - osiągnęła ona nawet rozmiar jedenastopunktowy przy stanie 59:70. Jeszcze przed ostatnią przerwą różnicę tę zmniejszył ładną akcją pod koszem Norbert Grzegorczyk, ale po pół godzinie gry wynik dla Kangoo był niekorzystny.

Finalne dziesięć minut to pokaz siły mentalnej Kangurów. Podopieczni trenera Stefanowicza wzięli się do roboty od pierwszych sekund gry. Większość akcji brał na siebie Grzegorczyk, a piłka dobrze mu siedziała w rękach. Środkowy Kangoo zdobywał punkty seriami, a gdynianie się tylko przyglądali. Zdobycze te pozwoliły odrobić część strat. Gospodarze mozolnie budowali akcję i konsekwentnie zbierali kolejne oczka. Wreszcie, po rzutach osobistych Kaźmierskiego, Kangury dopadły Energę przy stanie 78:78. Fakt ten dobił gości i do końca meczu na parkiecie był jeden zespół - Kangoo Basket. Pod koszem rywala rządził Grzegorczyk, punkty dokładał Jelski, a w defensywie tytaniczną pracę dołożył Marcin Jachimowski – to składniki na ostateczne zwycięstwo gorzowian 87:81.

Pierwszy mecz przed własną publicznością Kangury wygrały, ale nie przyszło im to łatwo. Niemniej jednak, zebrani widzowie nie mogli narzekać na brak emocji i z pewnością wracali do domów zadowoleni. Następna kolejka 2 ligi rozegrana zostanie w środku tygodnia, ale Kangoo spotkanie tej serii gier rozegra dopiero w listopadzie, ponieważ mecz w Kruszwicy został przełożony. Za tydzień Kangury znowu zagrają u siebie. W sobotę do Gorzowa przyjedzie Boruta Zgierz.

W sobotnim pojedynku Kangury do zwycięstwa poprowadzili: Konrad Jelski 33 punkty! (6/6 za trzy!), Tomasz Urban 17 (2/2 za trzy, 10 zbiórek), Norbert Grzegorczyk 17, Kacper Kaźmierski 13.

Wśród gdynian wyróżnili się: Kornel Wierzeczak 16, Kacper Ponitka 15 i Szymon Kiejzik 14.