poniedziałek, 16 września 2024 21:47

Polska z Walukiewiczem w składzie wygrała w Szkocji

Piłkarska reprezentacja Polski wygrała w Glasgow ze Szkocją 2:3(0:2). Całą drugą połowę rozegrał urodzony w Gorzowie Sebastian Walukiewicz.

Źródło: Łączy nas piłka

Aktualnie piłkarska reprezentacja Polski znajduje się w fazie przebudowy. Z kadry, która osiągnęła ćwierćfinał Mistrzostw Europy w 2016 roku pozostało już niewielu zawodników. Reprezentanci urodzeni na przełomie lat 80. i 90. powoli kończą swoje piłkarskie kariery, a dowodem na to jest ostatnia decyzja Wojciecha Szczęsnego. W związku z wymianą pokoleniową selekcjoner Michał Probierz zmuszony jest do szukania młodszych graczy. Wśród nadziei polskiego piłkarstwa znajduje się urodzony w Gorzowie Sebastian Walukiewicz, który znalazł się w gronie powołanych na wrześniowe mecze w Lidze Narodów

Pierwsze starcie w tych rozgrywkach podopieczni Probierza rozegrali w czwartkowy wieczór w Glasgow ze Szkocją. Walukiewicz mecz na Hampden Park rozpoczął na ławce rezerwowych, lecz już w przerwie został wprowadzony na murawę za Jakuba Kiwiora. Polacy prowadzili wówczas 0:2 po golach Sebastiana Szymańskiego i Roberta Lewandowskiego, który skutecznie egzekwował rzut karny. Już w pierwszej akcji po pojawieniu się na murawie Walukiewicz zamieszany był w bramkę dla gospodarzy, kiedy to po jego interwencji piłka niefortunnie znalazła pod nogami Billy’ego Gilmoura, który po chwili mocnym strzałem pokonał Marcina Bułkę. Sytuacja ta nie wpłynęła na dalszą grę Walukiewicza, gdyż w kolejnych minutach wychowanek MKP Gorzów zaliczył kilka dobrych interwencji w defensywie. Gospodarze czwartkowego meczu nie zamierzali jednak poddać się bez walki i zaczęli coraz zacieklej atakować bramkę Polaków. W 77. minucie Szkoci przeprowadzili wzorowy kontratak, który zakończył się golem strzelonym przez Scotta McTominay’a. Walukiewicz w tej sytuacji nie zdążył odpowiednio szybko doskoczyć do zdobywcy bramki. W doliczonym czasie gry Polacy wywalczyli drugi rzut karny, a po chwili Nicola Zalewski pewnie kopnął z jedenastego metra prosto do siatki gospodarzy.

Czwartkowy mecz był piątym w biało-czerwonych barwach Walukiewicza. Pochodzący z Gorzowa piłkarz zadebiutował w kadrze 7 października 2020 roku w starciu z Finlandią w Gdańsku (5:1). Do tej pory Walukiewicz zdobył jedną bramkę dla Polski – w towarzyskim spotkaniu z Ukrainą w czerwcu bieżącego roku.
Aktualnie Walukiewicz na co dzień występuje we włoskim Torino FC, a w przeszłości grał m.in. w Pogoni Szczecin i Cagliari Calcio.