Nad bezpieczeństwem miłośników wypoczynku nad wodą czuwają przez cały czas lubuscy policjanci, którzy przy użyciu motorówek kontrolują strzeżone i niestrzeżone kąpieliska. Wodniacy sprawdzają stan trzeźwości sterników, ich uprawnienia, a także czuwają nad właściwym stosowaniem się do przepisów i wyposażeniem łodzi w sprzęt ratunkowy.
Policjanci pełniący służbę nad wodą to doświadczeni funkcjonariusze posiadający odpowiednie uprawnienia, patenty, a przede wszystkim mający za sobą odbyte szkolenia i kursy ratownictwa wodnego. Obecność patrolu wodnego dodaje także rozsądku kapiącym się i uprawiającym sporty wodne.
Funkcjonariusze Policji apelują zatem o rozwagę podczas wypoczynku na akwenach. Nie przeceniajmy swoich umiejętności i nie łączmy aktywnego wypoczynku z alkoholem. Zawsze wybierajmy kąpieliska, na których mamy zapewnioną pomoc ratowników. Upalne, wakacyjne dni to oczywiście doskonały moment do skorzystania z orzeźwiających kąpieli w otaczających nas akwenach.
Zobacz też:
Przypominamy, że na kąpieliskach obowiązują regulaminy, do których dla bezpieczeństwa własnego i innych osób, powinniśmy się bezwzględnie dostosować. Funkcjonariusze zalecają, aby wybierać te kąpieliska, które są strzeżone przez policjantów i ratowników oraz te, które mają wytyczone strefy do pływania. To właśnie tam, pod okiem wykwalifikowanych fachowców można mieć pewność, że w przypadku jakiegokolwiek niebezpieczeństwa czy zagrożenia ratownicy natychmiast zareagują i udzielą nam pomocy.
Pamiętajmy, że nawet najspokojniejsza woda może być groźnym żywiołem. Dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie. Wybierajmy bezpieczne miejsca kąpieli i stosujmy się do znaków i wskazówek. Dzięki temu chwile spędzone nad wodą dostarczą nam odpoczynku i radości, a przede wszystkich będą bezpieczne – zarówno dla nas jak i innych miłośników wodnego wypoczynku.
Pamiętajmy:
- dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych;
- przebywając w wodzie stosujmy się do poleceń ratowników;
- kąpać należy się tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych;
- Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po wypiciu alkoholu.
- Kąpać należy się tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
- Unikajmy korzystania z „dzikich kąpielisk”. W takich miejscach nie mamy pewności co do jakości wody i do tego jak kształtuje się dno pod lustrem wody. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
- Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo schłodźmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
- Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
- Przebywając w wodzie stosujmy się do poleceń ratowników.
- Korzystając ze sprzętów pływających, bez względu na umiejętności pływackie, zakładajmy kapoki czy kamizelki ratunkowe.
- Nie próbuj przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji.
- W miejscach, gdzie jest zbyt płytko oraz gdzie woda jest nieprzejrzysta, nie skaczemy „na główkę”. Na skutek takiego zachowania każdego roku w całym kraju wiele osób traci życie lub zdrowie.
- Zwróć uwagę na osoby znajdujące się w pobliżu, może okazać się, że ktoś będzie potrzebował pomocy. Zanim przystąpisz do działania, weź pod uwagę swoje umiejętności pływackie i siły.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 20 tys. obserwujących naszą stronę - polub Telewizja Gorzów Facebook i komentuj tam nasze artykuły!
Napisz komentarz
Komentarze