czwartek, 19 września 2024 04:11

Stal przegrywa na koniec rundy zasadniczej

Żużlowcy ebut.pl Stali przegrali w Lesznie z Fogo Unią 53:37. Wygrana gospodarzy nie wystarczyła do utrzymania i po 27 latach klub z Leszna pożegnał się z PGE Ekstraligą.

Autor: Marcin Imański

Źródło: Facebook / Stal Gorzów

Miniona dekada w polskim żużlu stała pod znakiem dominacji Fogo Unii Leszno. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat klub z południa Wielkopolski pięciokrotnie sięgał po Drużynowe Mistrzostwo Polski, w tym czterokrotnie z rzędu (2017-2020). Unia jest zarazem najbardziej utytułowanym ośrodkiem żużlowym w Polsce. Łącznie zawodnicy z bykiem na piersi zdobyli 18 złotych medali DMP, a w sumie klub z Leszna ma w swoim dorobku 33 krążki. Dodatkowo Unia jest najdłużej jeżdżącą drużyną w najwyższej klasie rozgrywkowej. Ostatni raz Byki na zapleczu Ekstraligi ścigali się w 1996 roku. Od tego czasu minęło kilka er w światowym speedway’u. Obecny sezon w Lesznie jest jednak pasmem kontuzji i klęsk, przez co Unia przed ostatnią kolejką rozgrywek znajdowała się na ostatniej pozycji w tabeli. Dodatkowo finalna seria zmagań fazy zasadniczej ułożyła się nie po myśli Unii i dlatego tylko bardzo wysokie zwycięstwo gospodarzy w starciu z gorzowskim zespołem mogło dać utrzymanie leszczynianom. Stalowcy zameldowali się na stadionie imienia Alfreda Smoczyka w uprzywilejowanej sytuacji, ponieważ znane już były pozostałe rozstrzygnięcia ligowe. W ten sposób Stal mogła de facto wybrać sobie rywala w pierwszej rundzie play-off. W przypadku wygranej ebut.pl Stal zmierzyłaby się z ZOOleszcz GKM-em Grudziądz, a przy okazji przegranej żółto-niebiescy wpadliby na Apator Toruń.

Niedzielne ściganie rozpoczęły się w najlepszy możliwy sposób. Pierwszy bieg dnia obfitował w mijanki. Nazar Parnicki przez trzy okrążenia przewodził stawce i dzielnie bronił się przed atakami Martina Vaculika. Słowak poradził sobie jednak z młodym Ukraińcem, a po chwili Parnicki został ostro potraktowany przez Oskara Fajfera. W konsekwencji tego Parinicki spadł na ostatnie miejsce. Kolejne efektowne akcje zebrani kibice obejrzeli w trzeciej gonitwie. Wówczas walkę o drugie miejsce, za plecami bardzo szybkiego Andersa Thomsena, stoczyli Ben Cook i Jakub Miśkowiak. Po kilku mijankach lepszy w tej bitwie okazał się być Australijczyk. Pierwsza seria zakończyła się popisową akcją w wykonaniu Janusza Kołodzieja, który na kresce rozdzielił parę gorzowian jadącą przez cały bieg na dwóch pierwszych pozycjach. Pierwsze równanie toru nastąpiło przy wyniku 9:15.

Drugą serię zmagań otworzył fenomenalny bieg w wykonaniu Cook’a. Najlepiej spod taśmy wyszedł Andrzej Lebiediew, a młody zawodnik z Antypodów został z tyłu. Następnie wraz z kolejnymi metrami zaczął zabierać się za gorzowian. Pierw Cook minął Szymona Woźniaka, a na ostatnim okrążeniu poradził sobie z Fajferem. Jeszcze przed formalną drugą przerwą na równanie toru nastąpiła wymuszona przerwa w zawodach. Powodem tego były utarczki miejscowych kibiców ze służbami porządkowymi okraszone użyciem pirotechniki i rozpyleniem gazu pieprzowego. Przerwa w meczu trwała niemal pół godziny, co otarło Unię o karę walkowera. Po wznowieniu zawodów wrócił na tor wielki żużel. Tym razem główną rolę odegrał Thomsen, który dzielnie przez trzy i pół okrążenia ścigał Parnickiego. Wreszcie Duńczyk wszedł pod łokieć rywala i wyprzedził go niemal w ostatnim momencie. Półmetek spotkania zakończył się remisem – 21:21.

Drugą połowę zawodów otworzył biegowy remis bez historii. Po chwili na torze pojawił się Kołodziej, co zwiastowało emocje. I tak też się stało, ponieważ w biegu dziewiątym kapitan Unii stworzył prawdziwy żużlowy spektakl z Vaculikiem. Górą w tym pojedynku był wychowanek Unii Tarnów, ale postawa kapitana Stali również była godna podziwu. Dało to pierwsze prowadzenie gospodarzom (28:26), które po chwili zostało podwyższone o kolejne cztery oczka. Było to wynikiem parowego zwycięstwa w wykonaniu Cook’a i Lebiediewa. Tym razem zdecydowaną wyższość rywali musiał uznać Thomsen. Przed ostatnią zasadniczą serią wyścigów Unia wygrywała ze Stalą 33:27.

W drugiej części zawodów swoje optymalne przełożenia znaleźli ewidentnie gospodarze. W 11. biegu dnia udowodniła to para Cook i Keynan Rew, która pokonała 4:2 Woźniaka i Vaculika. Było to trzecie biegowe zwycięstwo Unii z rzędu. Leszczyńską dominację na torze przerwał dopiero w 12. gonitwie Miśkowiak, gdyż to on dowiózł biegowy remis. Była to zarazem dopiero czwarta ,,trójka” Stali w niedzielnym meczu.  W ostatnim biegu fazy zasadniczej spotkania Unia ponownie wygrała podwójnie i tym samym zapewniła sobie zwycięstwo w meczu. Przed wyścigami nominowanymi było 45:33.

Ostatnie dwa biegi padł to zwycięstwo Unii 5:1 i remis na finiszu meczu. Wszystko to dało wynik 53:37, a dzięki temu punkt bonusowy w starciach leszczyńsko-gorzowskich nie został przyznany. Stal rundę zasadniczą zakończyła na trzecim miejscu i w play-off pojedzie z Apatorem.