Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 00:46
Reklama

Mówisz Przytoczna – myślisz POMIDOR! Samo zdrowie!

Lubuski Piknik Zdrowia i Profilaktyki zawitał w sobotę do stolicy, gdzie króluje Jacek i Agatka. Pomidorowe maskotki przyciągnęły tłumy rodzin. Gmina była kolejnym miejscem na mapie regionu, gdzie można było skorzystać z piknikowej oferty. Tradycyjnie już były badania profilaktyczne, mnóstwo porad zdrowotnych marszałkowskich jednostek zwykle atrakcje dla dzieci. Piknik odbywał się przy okazji gminnego Święta Pomidora. Gminne stoisko z podobiznami maskotek także cieszyło się dużym zainteresowaniem.
  • Źródło: Katarzyna Kozińska / LCI
Mówisz Przytoczna – myślisz POMIDOR! Samo zdrowie!

Można było również skorzystać z okazji, by dowiedzieć się, skąd pozyskać fundusze na własny biznes. Słowem – każdy znalazł coś dla siebie. Dodatkową atrakcją było stoisko promocyjne Przytocznej z mnóstwem atrakcji dla rodzin. Występy lokalnych zespołów przyciągnęły tłumy. Zawody strongmanów dla młodych i starszych także.

– Jestem smakoszem tutejszych pomidorów, zajadam je ze smakiem każdego roku. Warto przy okazji naszych tradycyjnych już pikników promować właśnie lokalne produkty – mówił w imieniu marszałek województwa wiceprzewodniczący sejmiku województwa lubuskiego Mirosław Marcinkiewicz. 

– Pomidor to samo zdrowie, soki są polecane każdej grupie wiekowej. Podczas pikniku promujemy właśnie zdrowe odżywianie i wczesne wykrywanie chorób – podkreślała w towarzystwie Jacka i Agatki – gminnych maskotek Krystyna Sibińska Poseł na Sejm RP. 

– Cieszę się, że nas Państwo doceniacie i super, że piknik do nas zawitał. Zawsze szukamy dodatkowych atrakcji. Te przyszły w tym roku do nas same – uśmiechał się ze sceny wójt Przytocznej Bartłomiej Kucharyk.

Na Piknikach Zdrowia i Profilaktyki lubuskie szpitale, przychodnie, ale też Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy czy Departament Ochrony Zdrowia UMWL oferują bezpłatne badania na miejscu (m.in. pomiar ciśnienia tętniczego, cukru we krwi, porady w zakresie rehabilitacji i dietetyki, ortopedii, zdrowia psychicznego, jest też dentobus), ale też zachęcają do badań specjalistycznych (można się na nie zapisać) i profilaktyki.

Pomysłodawcą i inicjatorką projektu profilaktyki zdrowotnej i Lubuskich Pikników Zdrowia jest Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak. Organizatorem pikników jest Departament Ochrony Zdrowia UWML w Zielonej Górze.

– Promujemy programy profilaktyczne. A mamy co promować, ponieważ w regionie lubuskim mamy chyba najwięcej w Polsce programów profilaktycznych – podkreśla lubuska marszałek Elżbieta Anna Polak. – To profilaktyka raka jelita grubego, piersi, szyjki macicy. Jest również program w zakresie rehabilitacji i program „Zdrowe Płuca Lubuszan”. Wczesne badania, profilaktyka to recepta na wyleczenie. A w ramach lubuskich inteligentnych specjalizacji zdrowie i jakość życia są naszym priorytetem!

Jaką ofertę mieli do wyboru mieszkańcy Przytocznej?

Departament Ochrony Zdrowia – promocja profilaktyki nowotworów piersi, szyjki macicy i jelita grubego oraz zdrowego stylu życia
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. – pomiar ciśnienia, BMI, prezentacja dot. kardiochirurgii – wystawa „TAK dla kardiochirurgii”
Przychodnia Dworcowa w Gorzowie Wlkp. – badanie drożności przewodów słuchowych – otoskopia, ciśnienia tętniczego, poziomu cukru, ankiety – mammografia cytologia, audica-badanie słuchu
Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu-Obrzycach – porady lekarskie – psycholog, terapeuta uzależnień, dietetyk, fizjoterapeuta, zajęcia plastyczne dla dzieci
Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Gorzowie Wlkp. – pomiar ciśnienia tętniczego i poziomu lipidów, analiza składu ciała (urządzenie Tanita), promocja profilaktyki i rehabilitacji zdrowotnej pracujących Lubuszan
Nowy Dworek – Ośrodek dla Osób Uzależnionych i Współuzależnionych – porady konsultacje w zakresie uzależnień od substancji psychoaktywnych oraz innych (np. od internetu, hazardu)
Dentobus – gabinet stomatologiczny na kółkach – bezpłatny przegląd dla dzieci do 18 roku życia
Sanepid w Międzyrzeczu – przestrzeń wolna od dymu tytoniowego – porady, metody walki z nałogiem, badanie tkanki tłuszczowej, wskaźnika BMI oraz instruktaż samobadania piersi, bezpieczne i zdrowe wakacje – porady
Narodowy Fundusz Zdrowia – promocja profilaktycznych programów zdrowotnych finansowanych przez NFZ, zapisy na wizytę w kiosku profilaktycznym i spotkanie z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia, Profil Zaufany – dostęp do IKP (Internetowego Konta Pacjenta), wyrobienie karty EKUZ, informacje o leczeniu uzdrowiskowym oraz o aplikacji NFZ na smartfony, gry i zabawy dla dzieci – rebusy, labirynty i zagadki.


POZOSTAŁE ATRAKCJE

Enea Zastal BC Zielona Góra – porady dotyczące przygotowania ciała do treningu w koszykówkę i inne dyscypliny sportu, przygotowania motorycznego, pogadanki z trenerem, zawodnikiem, krótki pokaz gry i treningu
Strefa Funduszy Europejskich: m.in.: bike bar (wykręć sobie owocowy koktajl na rowerze!)
strefa zabaw i animacji dla dzieci
strefa relaksu
lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Gorzowie Wielkopolskim
dmuchany plac zabaw
strefa promocji zdrowia, ekologicznego trybu życia i zielonej energii
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego
Aloes codziennie

Stoisko promocyjne Gminy Przytoczna


A NA SCENIE…


Pokazy i zawody sportowe dla dzieci zorganizowane przez grupę Strongman

Występ zespołu Przyjazna Wieś Występ zespołu Pstre Wianki
Występ zespołu muzycznego z Poznania

Występy różnych grup wiekowych zespołu tanecznego z Przytocznej

Ostatni przystanek 11 września w Janczewie. Nie przegapcie! Przybywajcie!

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama