Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 10:08
Reklama

Bez tego kwitu nie sprzedaż domu. Obowiązkowy już w kwietniu

Ważna informacja dla każdego właściciela nieruchomości. Nawet jeżeli w najbliższym czasie nie zamierza sprzedawać budynku. Chodzi o świadectwo energetyczne.
Bez tego kwitu nie sprzedaż domu. Obowiązkowy już w kwietniu

Autor: iStock

Już w kwietniu wejdzie w życie nowelizacja Prawa budowlanego, a to niesie ze sobą spore zmiany. Od 1 kwietnia przy sprzedaży budynku – np. domu – trzeba będzie przedstawić świadectwo energetyczne. Nie jest to rozwiązanie tak bardzo nowe, bo już od 2023 r. o taki dokument muszą zadbać deweloperzy, ale teraz obowiązek spada na prywatnych właścicieli domów.

- Jeszcze do niedawna temat efektywności energetycznej budynków mieszkalnych był bagatelizowany. Teraz to się zmienia, a pytanie, ile energii trzeba zużyć do ogrzania pomieszczeń domu czy mieszkania, jest coraz ważniejsze. Nie sprzedamy bowiem nieruchomości bez takiego ekopaszportu – tłumaczy portalsamorzadowy.pl.

Od A do G

Wyjaśnia jednocześnie, że świadectwa od kilkunastu funkcjonują w krajach UE i są dokumentami określającą klasę energetyczną budynku. A jest najwyższa i oznacza małe zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku. Klasa G wskazuje, że dom wręcz „pożera” energię.

Oczywiście te najlepsze budynki są najdroższe, bo oznacza to, że nie trzeba aż tak wiele łożyć na ich utrzymanie.

Zobacz też: 

Ile to kosztuje?

Takie świadectwo może wydać tylko profesjonalna firma, której pracownicy dokładnie obejrzą dom i ocenia zastosowane w nim rozwiązania. Na tej podstawie określa klasę. To najczęściej firmy z branży budowlanej czy zajmującej się instalacjami.

- Warto wcześniej jednak sprawdzić, czy firma posiada certyfikat i tym samym znajduje się w wykazie prowadzonym przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, a sam kontroler posiada uprawnienia do wystawiania świadectw – radzi bankier.pl.

Ile trzeba zapłacić za usługę fachowca? Całkiem sporo i jest to uzależnione od rynku – czyli ceny mogą się różnić w poszczególnych miejscowościach. Koszt świadectwa energetycznego to od kilkuset do ponad 1500 zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama