To będzie przyjazny rodzinom budynek z duszą – tak przynajmniej zapowiada wykonawca dokumentacji Łukasz Deplewski. 8 stycznia w Ośrodku Adopcyjnym w Gorzowie Wlkp. podpisano umowę na pierwszy etap prac pod Centrum Wsparcia Rodziny, które ma powstać za kompleksem szpitalnym przy ulicy Walczaka. Najpierw powstanie projekt, potem będzie wyłoniony wykonawca budynku. Pierwsza łopata ma być wbita jeszcze w tym roku, ośrodek ma powstać w następnym. Potrzeba fachowej pomocy dla rodzin z problemami jest ogromna.
Projekt na dobre jeszcze nie ruszył, a już do Ośrodka Adopcyjnego w Gorzowie Wlkp. zgłaszają się rodziny chętne do wzięcia w nim udziału, na dziś to ponad 40 osób.
Zobacz też:
Zupełnie nowy obiekt z dużymi pokojami i salami na potrzeby terapii będzie wybudowany przy ulicy Nieodległości w Gorzowie Wlkp. , to jest za kompleksem szpitalnym przy Walczaka. 8 stycznia zawarto umowę z Wykonawcą zadania pn. „Opracowanie kompletnego projektu budowlano-wykonawczego wraz z aranżacją wnętrz budynku użyteczności publicznej” na potrzeby Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze. Jakub Piosik, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze:
– Dzisiaj jest historyczna chwila, w ramach drugiego przetargu udało nam się wyłonić wykonawcę, z którym podpisujemy umowę, na mocy której zostanie opracowana dokumentacja techniczno-budowlana, wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Kolejnym etapem będzie złożenie wniosku do Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, czyli do Departamentu Funduszy Regionalnych, gdzie będziemy aplikować w trybie niekonkurencyjnym o środki w wysokości około 8-9 milionów złotych przeznaczeniem na wykonanie tej budowy.
Jest to pierwszy etap działania ukierunkowanego na stworzenie w Gorzowie Wlkp. budynku Centrum Wsparcia Rodziny, świadczącego kompleksowe usługi dla rodzin biologicznych, adopcyjnych i zastępczych, w tym m.in. terapię indywidualną i grupową, szkołę dla rodziców i wychowawców, warsztaty terapeutyczne dla dzieci i młodzieży, wsparcie psychologiczne, socjoterapię, arteterapię, integrację sensoryczną, treningi umiejętności społecznych.
Wykonawca projektu Łukasz Deplewski:
- Rozpoczniemy zaraz po podpisaniu umowy projekt koncepcyjny i będziemy kładli nacisk na trzy aspekty. Budynek będzie w pełni funkcjonalny, jedna z najważniejszych wytycznych w architekturze, którą się kierujemy. Drugi aspekt, to aspekt artystyczny, na pewno znajdziemy w pewnym rozsądku finansowym zagadnienia typowo artystyczne, które nadadzą budynkowi pewnego indywidualnego charakteru. No i trzeci, bardzo ważny aspekt, przy którym stoi dzisiaj architektura, to energooszczędność, chłonność energetyczna budynku o rozwiązania proekologiczne.
Zobacz też:
Łukasz Porycki, wicemarszałek województwa lubuskiego:
– To kolejny projekt w ramach nowej perspektywy finansowej i mocne otwarcie Europejskiego Funduszu Społecznego. Jest ogromna potrzeba i dzisiaj jest ten czas na projekty skierowane do rodzin. 32 miliony w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego plus środki na koszty związane z funkcjonowaniem tego przyszłego centrum. W tym wszystkich zadań, które są niezbędne do tego, aby rodziny w województwie lubuskim otrzymały wsparcie, które jest potrzebne, po to, aby te więzi rodzinne były silniejsze.
Magdalena Białowąs, Kierownik Ośrodka Adopcyjnego w Gorzowie Wlkp.:
– W centrum będzie kompleksowe wsparcie dla rodzin z dziećmi, będzie tam terapia psychologiczna, terapia integracji sensorycznej, w tym dostęp do logopedy, fizjoterapeuty, do nowoczesnych form terapii multimediami. Postawiliśmy też na innowację, czyli terapię LEGO, aby dzieci mogły przychodzić z chęcią, a nie czuć się stygmatyzowanym, że przychodzą do miejsca które jest terapeutyczne i do którego trafia się tylko z problemami.
Dziękujemy, że jesteś z nami!
Zobacz też:
Napisz komentarz
Komentarze