Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 00:08
Reklama

Seniorka odebrała przerażający telefon. Chciała pomóc córce

Staramy się jak najwięcej pisać na temat przypadków oszustw, w tym wobec osób starszych. Przestępcy próbują różnych metod. Jedna z bardziej powszechnych to wykonanie połączenia telefonicznego, podczas którego rozmówca słyszy, iż członek jego rodziny spowodował poważny wypadek drogowy, jest zatrzymany przez Policję i potrzebuje pieniędzy na opłacenie, potocznie rzecz ujmując kaucji. Seniorka z powiatu sulęcińskiego nie dała wiary tej historii. Rozłączyła się i skontaktowała z córką, której sytuacja miała dotyczyć. To uchroniło ją przed utratą kilkudziesięciu tysięcy złotych. Działania profilaktyczne w obszarze oszustw to bardzo ważna kwestia, nie ustajemy w dalszych staraniach, aby chronić społeczeństwo.
Seniorka odebrała przerażający telefon. Chciała pomóc córce

Kilka dni temu, w godzinach nocnych, na telefon stacjonarny 74 – latki zadzwoniła kobieta, podając się za córkę seniorki. Przekazała informację, iż spowodowała poważny wypadek drogowych. Została zatrzymana przez Policję i potrzebuje poręczenia majątkowego, aby została zwolniona. Gdy starsza Pani zaczęła dopytywać dlaczego ma zmieniony głos, oświadczyła, iż to przez złamaną przegrodę nosową. Rzekoma córka dopytywała swoją rozmówczynie jakimi środkami pieniężnymi dysponuje, jak również czy w jej mieszkaniu znajdują się kosztowności. 

Zobacz też:

Przestraszona 74 – latka odparła, iż jej oszczędności znajdują się banku, jest pora nocna i nie ma możliwości ich wypłaty w chwili obecnej. Oszustka stwierdziła, iż w takim razie skontaktuje się z kobietą ponownie rano. Po zakończeniu połączenia, starsza Pani zadzwoniła do swojej prawdziwej córki, która jak łatwo się domyśleć, cała i zdrowa spała w swoim domu. Ta prosta rzecz, jak wykonanie połączenia do członka rodziny, uchroniła seniorkę przed oszustwem. O sprawie natychmiast powiadomiła sulęcińską Policje. Następnego dnia, telefonu w kwestii poręczenia już nie zadzwonił.

Proszę pomyśleć, ile takich rozmów, tego jednego wieczora mogła przeprowadzić ów oszustka. Modus operandi, czyli sposób działania sprawcy bazuje przede wszystkim na emocjonalnej grze. Nie przypadkowa była tutaj również pora nocna. Osoba wyrwana ze snu, słysząca o dramatycznej historii jest bardziej podatna na manipulację. Potencjalne ofiary, bardzo często typowane są na podstawie książek telefonicznych. W ustaleniu podeszłego wieku, na początku pomagają staropolskie imiona, a w trakcie rozmowy głos rozmówcy. 74 – latka zachowała się w najlepszy możliwy sposób, weryfikując przekazane informacje u prawdziwego źródła. To najskuteczniejszy sposób walki w oszustami.

W tej, jak i innych sprawach, bardzo ważne jest nagłaśnianie problemu. Historie, o których czytacie mają uzmysłowić jak bezwzględni są przestępcy, a przede wszystkim obnażyć metody ich działania. Nie bez znaczenia są również spotkania profilaktyczne, które prowadzą policjanci. Mundurowi ostrzegają seniorów przed niebezpieczeństwami, wskazując jak należy postępować w sytuacjach zagrożenia.

Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zobacz też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama