Prezydent Andrzej Duda, rozpoczął orędzie od wskazania marszałka seniora, który jako pierwszy poprowadzi posiedzenie nowo wybranego sejmu.
Jako Prezydent Rzeczypospolitej mam zaszczyt wyznaczyć marszałka seniora, który poprowadzi pierwsze obrady Sejmu. Zdecydowałem o powierzeniu tej ważnej i prestiżowej funkcji panu posłowi Markowi Sawickiemu z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który został wybrany z Komitetu Wyborczego Trzecia Droga — poinformował prezydent Duda.
Następnie przyszedł czas na wskazanie kandydata na funkcję premiera, któremu prezydent powierza misję tworzenia nowego rządu. Nie było zaskoczenia. Głowa państwa powierzyła tę funkcję obecnemu premierowi z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. PiS w wyborach parlamentarnych z dnia 15 października zdobyło największe poparcie spośród startujących partii - 35,38 proc. Kolejne miejsca zajęły:
Koalicja Obywatelska - 30,70 proc.
Trzecia Droga - 14,40 proc.
Nowa Lewica - 8,61 proc.
Te trzy ugrupowania deklarują utworzenia wspólnego rządu mając wymaganą większość. Do sejmu dostała się także Konfederacja na którą zagłosowało 7,16 proc. wyborców.
Po spokojnej analizie i przeprowadzonych konsultacjach postanowiłem powierzyć misję sformowania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Tym samym zdecydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu — podkreślił Duda.
Jak przebiega wybór nowego rządu?
Zgodnie z konstytucją, wybór premiera odbywa się w trzech krokach. Prezydent nie może desygnować jednak premiera przed pierwszym posiedzeniem Sejmu. Przyjmując, że Andrzej Duda powierzy misję tworzenia rządu 13 listopada, proces wyłaniania nowego rządu będzie się kształtować następująco:
Prezydent desygnuje premiera i zazwyczaj wskazuje kandydata zwycięskiej partii. Może też wskazać przedstawiciela koalicji, która będzie mieć większość w Sejmie. Wybór kandydata na premiera jest prerogatywą głowy państwa i stanowi autonomiczną decyzję prezydenta. Po powołaniu premiera oraz zaproponowanych przez niego ministrów (ma na to 14 dni, a więc — licząc od 13 listopada — maksymalnie do 27 listopada), prezes Rady Ministrów ma kolejne 14 dni (a więc maksymalnie do 11 grudnia) na przedstawienie programu działania i wniosku o udzielenie wotum zaufania. Sejm uchwala je bezwzględną większością głosów.
W przypadku niepowołania rządu w pierwszym kroku Sejm w ciągu kolejnych 14 dni (czyli — licząc od 11 grudnia — maksymalnie do 25 grudnia) ma prawo wybrać premiera oraz proponowanych przez niego członków rządu (bezwzględną większością głosów). Następnie prezydent powołuje tak wybraną Radę Ministrów i odbiera od niej przysięgę.
Jeśli rząd wciąż nie zostanie powołany, to prezydent w ciągu 14 dni (czyli — licząc od 25 grudnia — maksymalnie do 8 stycznia 2024 r.) powołuje premiera oraz na jego wniosek Radę Ministrów. W ciągu kolejnych 14 dni Sejm udziela jej wotum zaufania większością zwykłą.
Jeśli rząd nie zdobędzie wotum zaufania, prezydent skraca kadencję Sejmu i zarządza nowe wybory do Sejmu i Senatu.
ZOBACZ WIDEO: Orędzie Prezydenta RP
Dziękujemy że jesteś z nami
Napisz komentarz
Komentarze