Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 00:01
Reklama

Zadzwoni do ciebie GUS i zapyta, co robisz w domu

To nie żart. Spodziewaj się telefonu z GUS-u. Padnie pytanie o czas spędzany w domu. Po co robi się takie badanie?
Zadzwoni do ciebie GUS i zapyta, co robisz w domu
Badanie będzie wykonywane także telefonicznie

Autor: iStock

Ostatnie tego typu badanie zostało przeprowadzone w 2013 roku. Wi wynika z niego, że prawie 47 proc. doby Polacy przeznaczali na zaspokojenie potrzeb fizjologicznych, a ponad 29 proc. czasu pochłaniało wykonywanie różnego typu obowiązków (w tym także podejmowanych dobrowolnie).

„Niecałe 20 proc. czasu mogli przeznaczyć na odpoczynek. Pozostały czas, nieco ponad 4 proc. doby, zajęło im głównie przemieszczanie się (dojazdy i dojścia w różnych celach)” – wylicza Główny Urząd Statystyczny.

Brzmi to dziwnie. Zwłaszcza te „potrzeby fizjologiczne”. Jak się okazuje, pod tym terminem kryją się m.in. sen, jedzenie, czas poświęcony na higienę osobistą...

🔴 Gorzów. Bezdomni okupują klatki schodowe. Mieszkańcy boją się wychodzić z domów

Będzie telefon

Teraz GUS dzwoni do Polaków ponownie. I znowu pyta o czas spędzany w domu. Co prowokuje pytanie: na co komu badanie budżetu czasu? Bo tak formalnie się to nazywa.

Otóż statystycy chcą to wiedzieć, żeby pełniej zdiagnozować społeczeństwo. Chcą określić jego cechy w podziale demograficzno-społecznym oraz ekonomicznym.

„Wyniki badania służą do wyceny wartości czasu pracy w gospodarstwie domowym. Są pomocne w szacunkach dla rachunków narodowych i do sporządzania ogólnonarodowego bilansu czasu pracy. Znajdują praktyczne zastosowanie np. w orzecznictwie sądowym podczas zasądzania alimentów na rzecz osób trudniących się pracą domową” – wyjaśnia GUS.

GUS chce też ustalić, jak zmieniają się obowiązki domowe w zależności od wieku człowieka i ile czasu zajmuje Polakom praca zawodowa, a ile zajęcia prywatne.

Dlatego można się spodziewać telefonu i kilku pytań, jakie zada ankieter. Dodatkowo wylosowane osoby same mają wypełniać dzienniczki czasu, w których zapisywane są wszystkie czynności.

🔴 Mieszkańcy Gorzowa alarmują

Jakie korzyści?

Czemu warto wziąć udział w badaniu? Co może nam dać?

  • Spojrzenie na własny sposób zarządzania czasem w dni powszednie i wolne;
  • dokonanie oceny poziomu zadowolenia z wykonywanych czynności;
  • określenie poczucia przeciążenia w codziennych obowiązkach, życia pod presją czasu;
  • dokonanie próby oszacowania wpływu rodzaju wykonywanych zajęć na własne zdrowie lub odwrotnie, wpływu ograniczeń zdrowotnych na podejmowane czynności;
  • dostrzeżenie wagi pomocy udzielanej innym osobom lub otrzymywanej od innych;
  • refleksję nad możliwością zmiany sposobów spędzania czasu w pewnych dziedzinach życia.

Dziękujemy, że jesteś z nami!

W Poznaniu odbył się IX Ogólnopolski Konkurs Kierowców Komunikacji Miejskiej. Nasz przedstawiciel Piotr Kamyszek zaskoczył umiejętnościami i znalazł się w dziesiątce najlepszych zawodników. Kierowca z Gorzowa musiał wykazać się w zadaniach teoretycznych, praktycznych, a nawet negocjacyjnych. Jednym z zadań było opanowanie konfliktowej sytuacji w autobusie upozorowanej przez aktorów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
mat 01.11.2023 15:09
Podajcie nr telefonów od razu zaktualizuje w telefonie listę spamu do blokowania

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama