Prawie sto ton porzuconych śmieci usunęły w ubiegłym roku służby miejskie, a ich sprzątanie kosztowało budżet blisko sto tysięcy złotych. Z powodu śmieciarzy bez skrupułów, ten rok nie zapowiada się lepiej.
Reagowaniem na nielegalne wysypiska zajmują się trzy miejskie służby – straż miejska, wydział ochrony środowiska i rolnictwa oraz wydział gospodarki komunalnej i transportu publicznego. Ten ostatni - nadzoruje likwidację nielegalnych składowisk śmieci i porządkowanie terenu. W tej sprawie miasto ma podpisaną umowę z miejską spółką INNEKO RCS.
🔴 Festiwal upadków w Gorzowie. Działo się na Jancarzu....
W 2022 r. usunięto 36 „dzikich wysypisk” – łącznie 99 ton, a koszt tych prac wyniósł 99, 5 tysięcy złotych. To nie wszystko. Dodatkowo od listopada 2022 r. do lutego 2023 r. w ramach prac zastępczych wykonawcom realizującym zimowe utrzymanie chodników zlecono uporządkowanie 12 zanieczyszczonych odpadami lokalizacji o powierzchni ponad 14 tys. metrów kwadratowych - wyjaśnił Wiesław Ciepiela Rzecznik Urzędu Miasta.
W 2023 r. na sprzątanie porzuconych śmieci zabezpieczono w budżecie więcej pieniędzy, bo blisko 140 tys. złotych. Do końca maja wydano już ponad połowę - 72 tys. zł. Usunięto 35 wysypisk, z których zebrano 61 ton śmieci - dodał Rzecznik Urzędu Miasta.
Ujawnianiem „dzikich wysypiskach” najczęściej zajmują się strażnicy miejscy oraz pracownicy wydziału gospodarki komunalnej, podczas codziennych wizji lokalnych. Bardzo często wysypiska zgłaszają również mieszkańcy. Po otrzymaniu zgłoszenia i jego potwierdzeniu lokalizacji sprawdza się, kto jest właścicielem terenu, a straż miejska stara się znaleźć sprawcę zanieczyszczenia. Właściciel zanieczyszczonego terenu jest z kolei zobowiązany do jego posprzątania. Jeśli jest to teren miasta, zajmuje się tym wydział gospodarki komunalnej, jeśli nie jest to teren miasta porządek musi zrobić właściciel.
🔴 Alternatywne rozwiązanie. Elektryczne podgrzewacze wody zamiast term gazowych?
Następnie, w zależności od własności działki, powiadamiana jest Straż Miejska, która egzekwuje jej uprzątniecie. W ostatnim czasie zgłoszono kolejne nielegalne wysypisko śmieci. Znajduje się ono za osiedlem Magnolia Park. Powstało wiele miesięcy temu i jest na terenie prywatnym. Skontrolowała je już straż miejska i wszczęła postępowanie wyjaśniające, by szukać sprawcy. Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa wszczął z kolei postępowanie administracyjne w sprawie usunięcia odpadów. Właściciel lub właściciele terenu zostaną zobowiązani do jego uprzątnięcia.
Dziękujemy, że jesteś z nami!
Gościem Tomasza Jocza w programie #autorozmowni był Kacper Ziółkowski – gorzowski przedsiębiorca, gorzowianin i zapalony wędkarz.
Napisz komentarz
Komentarze