Sejm pracuje właśnie nad ustawą o ochronie ludności. To nowe prawo, które ma nakreślić obowiązki podczas np. klęsk żywiołowych czy innych zagrożeń.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, bo to ten resort sygnuje te przepisy, powoli dogaduje się z samorządowcami. Bo mieli oni wiele zastrzeżeń do pierwotnej wersji projektu, ale ich uwagi są przyjmowane.
„Rozwiązania opisane w projekcie ustawy mają za zadanie wzmocnienie roli organów administracji publicznej celem zwiększenia efektywności działań na rzecz ochrony ludności” – tak nowe prawo opisuje MSWiA.
🔴 Oddaj głos na Willie Jaehnego
Minister wyjaśnia, sąd ten pomysł
Najwięcej kontrowersji budzi zapis dotyczący karetki w każdej gminie.
– Chcemy w oparciu o zasoby straży pożarnych, a w zasadzie ochotniczych straży pożarnych stworzyć cały korpus ratowników medycznych zakorzenionych w terenie. Chcemy kupić – oczywiście w perspektywie kliku lat – ok. 2,8 tys. karetek, żeby każda polska gmina miała nie tylko karetkę wyposażoną odpowiednio do sytuacji, ale również wyszkolonych ratowników medycznych – uzasadniał Mariusz Kamiński szef MSWiA przedstawiając projekt ustawy.
🔴 Za cel włamań obrał stoiska handlowe
Resort zdrowia woli to, co jest
Kłopot w tym, że ten pomysł ma niemal tylko przeciwników, wśród nich m.in. ratowników medycznych. Należy do nich także Ministerstwo Zdrowia, które uważa że to ono powinno organizować sieć ratunkową w Polsce. Przeciwny temu pomysłowi jest także rzecznik praw obywatelskich. Punktuje, że nie ma porozumienia MZ i MSWiA co do zaopatrzenia straży pożarnej w leki, a ratownicy medyczni z PSP i OSP nie mogą podawać produktów leczniczych.
Jednostki Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej nie są powołane do udzielania świadczeń zdrowotnych. Ich zadaniem jest m. in. udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy w ramach jednostek współpracujących z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne. Taki model funkcjonuje już od ponad 15 lat i wydaje się, że w pełni zaspokaja potrzeby zdrowotne obywateli w ramach podejmowania działań w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego – wyjaśnia swoje stanowisko resort zdrowia.
Dziękujemy, że jesteś z nami!
Zbliżający się do nas wiosenno-letni okres słońca i aktywności na świeżym powietrzu, to również czas koncertów, imprez oraz miejskich wydarzeń. Jakie niespodzianki czekają na gorzowian w ciepłych miesiącach 2023 roku? Zapraszamy na materiał.
Napisz komentarz
Komentarze