Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 17 kwietnia 2025 03:41
Reklama

Akt oskarżenia po pożarze akademii w Gorzowie. Dwóm mężczyznom grozi 8 lat więzienia

Do Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim trafił akt oskarżenia w sprawie głośnego pożaru budynków Akademii im. Jakuba z Paradyża. Prokuratura Okręgowa w Gorzowie oskarża dwóch mężczyzn – właściciela firmy dekarskiej i jego pracownika – o sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa pożaru, który zagroził życiu wielu osób i mieniu o wartości blisko 18 milionów złotych.
Akt oskarżenia po pożarze akademii w Gorzowie. Dwóm mężczyznom grozi 8 lat więzienia

Akt oskarżenia w sprawie sprowadzenia pożaru budynków gorzowskiej Akademii im. Jakuba z Paradyża trafił do Sądu Po przeprowadzeniu śledztwa 3038-1.Ds.16.2024 Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wlkp. 07 kwietnia 2025 skierowała do Sądu Rejonowego w Gorzowie Wlkp. akt oskarżenia przeciwko 47- letniemu właścicielowi firmy Robertowi B. i jego pracownikowi 44-letniemu Sławomirowi R. zarzucając oskarżonym wspólne sprowadzenie w dniu 12 kwietnia 2024 r. bezpośredniego niebezpieczeństwa pożaru budynków nr 1 i 2 Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. przy ul. Teatralnej 25, które zagrażało życiu wielu osób i mieniu w wielkich rozmiarach poprzez używanie podczas robót budowlanych na dachu budynku (w procesie mocowania papy) palnika gazowego z otwartym ogniem i w ten sposób nieumyślne sprowadzenia pożaru, to jest popełnienie przestępstwa opisanego w art. 164 § 1, 163 § 2, 163 § 1 pkt 1 kodeksu karnego.

W toku śledztwa ustalono między innymi, że oskarżony Robert. B. zawodowy dekarz-blacharz, właściciel firmy Eko Dach wraz ze swoimi pracownikami, w tym współoskarżonym Sławomirem R. wykonywał prace remontowe dachu Budynku nr 2  Akademii im. Jakuba z Paradyża, w ramach umowy podwykonawczej, którą zawarł z jednym z głównych wykonawców  firmą UB Szałata sp. z o.o.

Jak wynika z zabezpieczonej dokumentacji remontowo-budowlanej obiektu, Rober. B. jako wykonawca w imieniu swojej firmy złożył stosowne oświadczenia, że zarówno on jak i jego pracownicy posiadają m.in. przeprowadzony instruktaż stanowiskowy na każdym zajmowanym stanowisku i niezbędne umiejętności zawodowe.

Zgodnie z projektem technicznym, papę podkładową na dachach obu budynków należało mocować mechanicznie gwoździami papowymi do deskowania dachu. Wbrew wskazanemu projektowi, a także wbrew  zapisom wynikającym z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów oskarżeni w celu ułatwienia sobie pracy do mocowania papy podkładowej użyli palnika gazowego z otwartym ogniem. Skutkiem tego działania było zaprószenie ogniem i pożar obu budynków Akademii.

Z poczynionych ustaleń wynika, że wartość odtworzeniowa obu budynków wynosi łącznie blisko 18 mln PLN (9.360.784,-PLN budynek nr 1, 8.424.368,-PLN budynek nr 2). Przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do popełnienia zarzuconego im przestępstwa. Potwierdzili co prawda użycie palnika, jednak stwierdzili, iż nie wiedzieli, że było to zakazane.  Mężczyznom za zarzucone przestępstwo grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Dziękujemy, że jesteś z nami!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama